Nadciągają gorące masy powietrza znad Afryki. El Nino jest w formie

2

Przed nami gorący, słoneczny i suchy tydzień. Temperatura, jaka będzie nam towarzyszyć w nadchodzących dniach przekraczać będzie 25 stopni – możliwy jest naprawdę spory upał.

Nadciągają gorące masy powietrza znad Afryki. El Nino jest w formie
Nadchodzi kolejny nawrót lata (IMGW)

Nadchodzi gorący tydzień. W kolejnych dniach jedynie poniedziałek, 25 września będzie umiarkowanie ciepły. Temperatura tego dnia nie będzie przekraczać 23 stopni Celsjusza. Od wtorku 26 do piątku 29 września wszyscy spotkamy się znowu z powrotem gorącego lata. Czeka nas wysoka temperatura, połączona z zupełnym brakiem jakichkolwiek opadów.

W dniach od wtorku do piątku będzie towarzyszyć nam temperatura od 26 do 28 stopni. Co prawda o aktualnej porze roku jest to anomalia, jednak wiele osób jest z niej bardzo zadowolonych.

Ochłodzenie nastąpi dopiero podczas zbliżającego się weekendu (30.09-1.10). Pojawi się zachmurzenie, na południu i na północnych krańcach może pokropić. Temperatura nie przekroczy 20 stopni, ale też nie spadnie poniżej 15.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Upały w Polsce. Sposoby na zmiejszenie temperatury w mieszkaniu

Gdzie jest źródło gorącej temperatury?

Oczywiście istnieje przyczyna specyficznej pogody, która zawita do naszego kraju. Jest nią sytuacja baryczna, która znajduje się nad Europą. Na zachodzie obecny jest układ niskiego ciśnienia, z kolei na wschodzie – układ wysokiego ciśnienia, który zyskał już łatkę potężnego wyżu. Z Afryki ściągają nad Europę ciepłe powietrze afrykańskie.

Aktualna sytuacja w Afryce jest dość niecodzienna. Temperatury tam są teraz wyższe niż zazwyczaj o tej samej porze roku. El Nino sprawi, że to gorące powietrze znajdzie się w krótkim czasie nad Polską. Dodatkowo, silne promieniowanie słoneczne wciąż obecne nad naszym krajem, tylko ogrzeje tę masę.

To zjawisko sprawi, że temperatura będzie wyższa o 10 stopni Celsjusza od normy wieloletniej. Podobna sytuacja spotka nas także w pierwszych dziesięciu dniach października. Oczywiście powietrze powoli będzie się ochładzać, ale pomimo tego temperatura nadal będzie oscylować wokół 20 stopni Celsjusza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić