Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Śląski pogodynek o wiosennych przymrozkach. "Straty są ogromne"

1

Tegoroczne przymrozki wyjątkowo dają się we znaki ogrodnikom, sadownikom i nie tylko. Najpopularniejszy pogodynek z Górnego Śląska, Damian Dąbrowski, podzielił się zdjęciami swoich zniszczonych upraw. W komentarzach obserwatorzy również żalą się na ogromne straty w swoich ogrodach.

Śląski pogodynek o wiosennych przymrozkach. "Straty są ogromne"
Meteorolog Damian Dąbrowski pokazał jakie szkody w jego ogrodzie wyrządziły tegoroczne przymrozki. (Facebook, Unsplash, Chris Anderson, Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski)

Damian Dąbrowski to pochodzący ze Świętochłowic geograf-meteorolog, kierownik stacji meteorologicznej Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Jego profil na Facebooku, na którym dzieli się lokalną prognozą pogody oraz rozmaitymi ciekawostkami meteorologicznymi obserwuje zawrotna liczba 268 tys. użytkowników.

Wśród lokalnej społeczności ma status porównywalny z popularnym dziennikarzem sportowym Fabrizio Romano - doszło nawet do tego, że jeden z użytkowników w przeddzień swojego ślubu udostępnił filmik, gdzie "modlił się" do zdjęcia pana Damiana, aby na ten wyjątkowy dzień była dobra pogoda.

Niestety w pogodzie tak to bywa, nie zawsze wiadomości są dobre, szczególnie jeśli chodzi o ostatnią serię przymrozków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy kupują produkty regionalne? Szczere odpowiedzi mieszkańców Białegostoku

Popularny śląski meteorolog bez ogródek wyraził się na temat tegorocznych przymrozków, które wyjątkowo dały się we znaki ogrodnikom, zarówno tym małym jak i większym. Po serii wyjątkowo ciepłych, sprzyjających wegetacji dni, sytuacja zmieniła się diametralnie w kwietniu, kiedy to z Arktyki napłynęło zimne powietrze. Jako przykład podaje noc z 22 na 23 kwietnia, kiedy to w okolicach Częstochowy i Katowic temperatura dochodziła do -6°C.

Na stronie pogodadlaslaska.pl Damian Dąbrowski podzielił się z widzami zdjęciami zniszczonych owoców i stwierdził, że nie pamięta tak ogromnych strat spowodowanych kwietniowymi przymrozkami. "Zimni ogrodnicy" powrócili również w maju:

Tak silne przymrozki spowodowały oczywiście ogromne straty w uprawach, sadach i ogrodach. Pomarzło wiele roślin, m.in. porzeczki, truskawki, wiśnie, jabłonie, rzepak, borówki oraz wiele innych. Przemarzły zarówno kwiaty jak i zawiązki owoców. Jestem posiadaczem ogródka działkowego i jeszcze nigdy nie miałem takich strat spowodowanych wiosennymi przymrozkami. W moim przypadku są to jedynie mini uprawy amatorskie, natomiast bardzo żal osób, dla których pola, sady i ogrody są źródłem utrzymania - oznajmił Damian Dąbrowski.

Smutek podzielają również komentujący. Ania z Katowic napisała, że "nie pamięta jak żyje, by były tak mało było owoców". Z kolei Bernadetta, Teresa oraz Maria żalą się z ogromnych strat, które przymrozki wyrządziły w ich ogrodach, całkowicie niszcząc owoce i krzewy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić