Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Załamanie pogody w Tatrach. Nagle zrobiło się wprost koszmarnie

6

Przez południowo-wschodnią Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Pogoda była kapryśna, a jak wiadomo - jej załamania mogą być niebezpiecznie. Zwłaszcza w górach, gdzie piękne słońce może schować się za ciemnymi chmurami w bardzo krótkim czasie. Ostrzega przed jeden z najpopularniejszych profili o górach w social mediach.

Załamanie pogody w Tatrach. Nagle zrobiło się wprost koszmarnie
Załamanie pogody w Tatrach, nagle zrobiło się koszmarnie (Facebook, YouTube)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał 19 czerwca komunikat dotyczący burz. W przeważającej części kraju (w 10 województwach) wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

IMGW ostrzegał przed porywistym wiatrem i burzami w górach. Potwierdza to materiał wideo i treść posta zamieszczona przez słowacki profil Tatry_official.

W Tatrach z pięknego dnia, w momencie może zrobić się walka o przetrwanie. (...)jeżeli prognozy wskazują, że ma nadejść grad i śnieg, mimo lata to tak będzie. To są góry o charakterze alpejskim, tutaj nie ma żartów - podaje profil Tatry_official na Instargramie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wideo z Stegny. Niektórzy uciekali, inni nagrywali

Na zamieszczonym z postem materiale wideo widać, że gradobicie zaskoczyło mężczyznę, który w góry wybrał się z dzieckiem. Obydwoje schronili się przed burzą w szczelinie między skałami.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Jeżeli będziecie wysoko na grani, a przyjdzie burza to możecie zostać rażeni piorunem. Nie liczcie, że akurat was ominie, że "przejdzie bokiem" i was akurat nie trafi. W ułamku sekundy może zabić lub waszego najlepszego towarzysza. Śmierć w górach nie wybiera, ale z pewnością większości wypadków można uniknąć‼️ Nie lekceważycie pogody w Tatrach - przestrzegają Tatry

Film jest przestrogą. Najprawdopodobniej mężczyzna i chłopiec zmokli i najedli się strachu. Takich sytuacji można uniknąć - wystarczy sprawdzać prognozę pogody.

Na filmie książkowy przykład popołudniowej burzy w Tatrach. (...)padał mocny grad i w moment temperatury stały się późno jesienne. Tak było w prognozach i jak widać się sprawdziło. Naprawdę prognozy pogody w obecnych czasach są już bardzo dokładne, także ich nie lekceważmy. Mimo wszystko trzeba oceniać warunki na bieżąco, jak powtarzam zawsze - to są jednak góry … a nie centrum Krakowa - kończy swój post ku przestrodze internauta.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić