Piotr Kalsztyn| 

To jedno zdjęcie pokazuje, jak bardzo szkodliwe są promienie słoneczne

158

Lekarze pokazali fotografię kierowcy, która mówi więcej niż tysiąc słów.

To jedno zdjęcie pokazuje, jak bardzo szkodliwe są promienie słoneczne
(New England Journal of Medicine, Jennifer R.S. Gordon)

*O tym, że nadmierna ilość promieni słonecznych szkodzi skórze wiedzą prawie wszyscy. *Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo. Problem doskonale uzmysławia zdjęcie 69-letniego zawodowego kierowcy. Wyraźnie na nim widać, jak bardzo różni się jego skóra po obu stronach twarzy.

Mężczyzna ze zdjęcia większość swojego życia spędził kierując ciężarówką. W związku z tym, lewa strona jego twarzy była narażona na promienie słoneczne, nieporównywalnie bardziej od prawej strony. Fotografię z widocznymi różnicami opublikowali naukowcy z Uniwersytetu Northwestern w Chicago.

Kierowca nie był skazany na taki wygląd. Gdyby przez 28 lat swojej pracy stosował krem przeciwsłoneczny, prawdopodobnie jego twarz wyglądałaby dużo korzystniej. U mężczyzny stwierdzono fotostarzenie – informuje The Independent. Schorzenie polega na pogrubianiu się warstwy skóry wystawionej na promieniowanie słoneczne.

Zobacz także: Zobacz także: Odpowiednia dieta odmładza skórę

*Naukowcy przeprowadzili badania promieni UVA. *Są one w stanie przenikać zarówno szklane okna, jak i chmury. Przenikają także naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Są jedną z przyczyn powstawania zmarszczek. Tego typu promieniowanie odpowiedzialne jest również za powstawanie nowotworów. Lekarze apelują, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną, nawet gdy jest pochmurnie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić