Była więziona w Rosji. Teraz pokazała się publicznie z żoną

17

Brittney Griner spędziła blisko rok w rosyjskiej Kobiecej Kolonii Karnej IK-2 w Mordowii, po tym jak w jej bagażu znaleziono mniej niż gram oleju haszyszowego, będącego zawartością e-papierosa. Amerykanka trafiła do piekła, a na wolność wyszła po tym, jak wymieniono ją za... najsłynniejszego handlarza bronią - Wiktora Anatoliewicza Buta. Doszła do siebie po koszmarnych doświadczeniach i błyszczała ostatnio na czerwonym dywanie.

Była więziona w Rosji. Teraz pokazała się publicznie z żoną
Cherelle i Brittney Griner (GETTY, Amy Sussman)

Dramat Brittney Griner rozpoczął się w lutym 2022. Grająca wtedy w drużynie z Jekaterynburga Amerykanka została zatrzymana na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Znaleziono przy niej olejek haszyszowy do elektronicznego papierosa.

Postawiono jej poważne zarzuty. Została oskarżona i skazana za przemyt oraz posiadanie narkotyków. Usłyszała wyrok dziewięciu lat zesłania do kolonii karnej.

Początkowo nie było nawet wiadomo, dokąd trafiła. Okazało się później, że znalazła się w Kobiecej Kolonii Karnej IK-2 w Mordowii. O tym miejscu mówi się, że to piekło na ziemi. "Panują tam bardzo surowe reżimy i poważne łamanie praw człowieka" - tłumaczyła Olga Zeweliewa, socjolog z Uniwersytetu w Helsinkach, w rozmowie z "The Guardian".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: to się nazywa urlop! Relaks Jędrzejczyk pod palmami
Wysłali Brittney Griner do najgorszego więzienia w całej Rosji. Tam pracują po 16 godzin dziennie. Są ranni, ponieważ materiały i maszyny są w złym stanie. Bicie i tortury są normalne, nie ma też prawie pomocy medycznej - mówiła członkini "Pussy Riot", Nadieżda Tołokonnikowa.

Po 294 dniach wyszła na wolność. Stało się to możliwe dzięki wymianie więźniów. Do Rosji wrócił wówczas handlarz bronią Wiktor Anatoliewicz But.

Błyszczała na czerwonym dywanie

Kilka miesięcy po powrocie do kraju Griner pojawiła się na wydarzeniu Met Gala. Towarzyszyła tam jej żona Cherelle. Koszykarka błyszczała na czerwonym dywanie w skrojonym na miarę garniturze od Calvina Kleina.

Dziennikarze obecni na evencie podkreślali, że Griner cały czas się uśmiechała. Wymieniła się także uściskami z byłą gwiazdą ligi NBA Dwaynem Wadem. Wszystko zobaczyć można na nagraniu poniżej.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
To wciąż surrealistyczne. O tej porze w zeszłym roku tęskniłam za żoną. Więc mieć ją tutaj, być w tej chwili, to zapiera dech w piersiach - mówiła Cherelle Griner w rozmowie z TMZ Sports.

Brittney Griner zapowiedziała, że chce wrócić do gry. 19 maja ma wystąpić w barwach Phoenix Mercury w meczu z Los Angeles Sparks.

Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić