Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Dlaczego Holendrzy grają na pomarańczowo? Odpowiedź może zaskoczyć

3

Holenderska kadra jest jednym z głównych faworytów do zwycięstwa podczas niemieckich mistrzostw Europy. Kibiców piłki nożnej zastanawia często jednak inna rzecz. Dlaczego reprezentanci tego kraju występują w pomarańczowych koszulkach, mimo że nie ma tego koloru w ich fladze? Odpowiedź nie jest oczywista.

Dlaczego Holendrzy grają na pomarańczowo? Odpowiedź może zaskoczyć
Dlaczego Holendrzy grają na pomarańczowo? Odpowiedź może zaskoczyć (Licencjodawca, Richard Wareham / imago sport / Forum)

Holandia znalazła się w grupie D mistrzostw Europy. Zwyciężyła swój pierwszy mecz z Polską 2:1. Choć podopieczni Michała Probierza szybko objęli prowadzenie i pokazali się z bardzo dobrej strony, to nie osiągnęli satysfakcjonującego rezultatu. Przed "Oranje" jeszcze mecz z Francją i Austrią.

Kadra Ronalda Koemana wymieniana jest w gronie faworytów do zwycięstwa w turnieju. Kibiców piłki nożnej często zastanawia jednak zupełnie coś innego.

Powszechnie wiadomo, że na fladze Holandii widnieją kolory czerwony, biały i niebieski. Od zawsze ten kraj kojarzony jest jednak z kolorem pomarańczowym. Właśnie w takich strojach holenderscy gracze występują na niemieckich boiskach. Dlaczego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Prosto z Euro". Różne wypowiedzi Szczęsnego i Probierza. Jaka taktyka na Austriaków?

Dlaczego Holandia ma pomarańczowe stroje?

Portal "Sport Bible" donosi, że strój oraz herb reprezentantów Holandii są w kolorze pomarańczowym, ponieważ to kolor dynastii Orańsko-Nassau – rodziny królewskiej panującej obecnie w kraju.

Królem Niderlandów (obecna nazwa Holandii) jest Wilhelm-Aleksander, z kolei tytuł królowej i jednocześnie księżnej Oranii dzierży jego żona - Maksyma. Księżniczką Niderlandów jest Beatrycze, matka Wilhelma, która abdykowała jedenaście lat temu.

Warto nadmienić, że dynastię, która rządzi niemal od 500 lat, zapoczątkował Wilhelm I Orański (książe Oranii 1544-1584). Przysłużył się powstaniem przeciwko Hiszpanii i odzyskaniem niepodległości Niderlandów.

W kraju za komplement uważane jest określenie "Książę Oranii". Te same barwy noszą również drużyny Holandii w m.in. hokeju i rugby.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić