oprac. Adrian Hulbój|

Kontrowersja w Lidze Europy. Nie uszanowali minuty ciszy

11

Przed rozpoczęciem meczu Maccabi Hajfa - Villarreal doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Spiker na stadionie w Larnace, gdzie rozgrywano spotkanie, wezwał do minuty ciszy ku pamięci ofiar ataku Hamasu z 7 października. Nie wszyscy piłkarze hiszpańskiej drużyny stawili się jednak na środku boiska.

Minuta ciszy przed meczem - Maccabi Hajfa vs Villarreal (Licencjodawca)

W 4. kolejce fazy grupowej Ligi Europy Maccabi Hajfa podejmowała Villarreal. Mecz został rozegrany na stadionie w położonej na Cyprze Larnace. Spotkanie lepiej rozpoczął izraelski zespół, który wyszedł na prowadzenie w 30. minucie gry.

Hiszpańska drużyna zanotowała jednak znakomitą końcówkę, w 82. minucie doprowadzając do wyrównania. Zaledwie cztery minuty później padła bramka, która w ostatecznym rozrachunku przesądziła o zwycięstwie Villarrealu w stosunku 2:1.

Wiele dyskusji w mediach społecznościowych wywołała sytuacja tuż sprzed pierwszego gwizdka sędziego. Spiker na stadionie w Larnace wezwał do minuty ciszy poświęconej pamięci ofiar ataku Hamasu na Izrael, do którego doszło 7 października.

Proszę o powstanie do minuty ciszy. Wspominamy pamięć 1400 izraelskich mężczyzn, kobiet, dzieci i niemowląt, które zostały zamordowane przez Hamas w sobotę, 7 października - oznajmił spiker.

Na środku boiska stanęła cała drużyna Maccabi i większość zawodników Villarrealu. Na dołączonym do tego artykułu zdjęciu widać, że minutę ciszy uczciło dziewięciu piłkarzy hiszpańskiej drużyny. Dwóch z nich postanowiło jednak zignorować wezwanie spikera.

Piłkarzami, którzy nie wzięli udziału w celebrowaniu minuty ciszy byli Ilias Akhomach i Aissa Mandi. Nie ulega wątpliwości, że ich gest miał wydźwięk polityczny. Akhomach to Hiszpan o marokańskich korzeniach, natomiast Mandi jest Algierczykiem. Obaj piłkarze deklarują się jako muzułmanie.

W odpowiedzi na atak Hamasu, Izrael rozpoczął zakrojone na szeroką skalę działania wojskowe w Strefie Gazy. Działania odwetowe zebrały krwawe żniwo wśród mieszkańców tego terytorium. W środę zarządzane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia podało, że w wyniku operacji prowadzonej przez Izrael zginęło ponad 10 tysięcy osób.

W tym miejscu należy podkreślić, że minuta ciszy miała też miejsce przed meczem Zorii Ługańsk i Maccabi Tel Aviv, który został rozegrany na stadionie w Lublinie. Spiker tego meczu nie wspomniał jednak, czemu poświęcona jest ta chwila. Mecze Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy, w których nie brały udziału izraelskie drużyn, odbyły się bez minuty ciszy.