Karol Wasiek|

Nie żyje Jerzy Szczakiel. Były polski mistrz świata

12

Smutne wieści przekazali dziennikarze "Radio Opole". Po ciężkiej chorobie, w wieku 71 lat zmarł Jerzy Szczakiel, pierwszy polski mistrz świata na żużlu.

Środowisko żużlowe jest pogrążone w żałobie. We wtorek rano dziennikarze "Radia Opole" przekazali smutne wieści. W wieku 71 lat zmarł Jerzy Szczakiel.

Jerzy Szczakiel był wielkim mistrzem żużla

Szczakiel, który przez całą karierę był związany z Kolejarzem Opole, jest pierwszym polskim mistrzem świata na żużlu. Tytuł zdobył w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

- Pamiętam każdy wyścig, każdy wiraż z tych zawodów. Gdy się kąpałem, podszedł do mnie pewien redaktor i zapytał - jak się czuje mistrz świata? Zamiast odpowiedzieć, zapytałem - czy ja naprawdę jestem mistrzem? - wspominał po latach.

Zdobył też m.in. złoty medal w Mistrzostwach Świata Par (w 1971 roku z Andrzejem Wyglendą) oraz brązowy w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Szczakiel przez lata był jedynym Polakiem, który zdobył tytuł mistrzowski. Jego wyczyn dopiero po 37 latach powtórzył Tomasz Gollob.

Jego karierę zahamowały kontuzje. W 1979 roku Szczakiel postanowił zakończyć starty na żużlu. Spowodowała to dotkliwy uraz kręgosłupa.

Zapisał się w historii polskiego sportu. Jest w Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Na jego cześć co roku na gali PGE Ekstraligi przyznaje się "Szczakiele". Ma też swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiego Sportu we Władysławowie.