Słowa z czasów Adolfa Hitlera! Gigantyczna wpadka telewizji podczas Euro 2020

64

Kolejny skandal na mistrzostwach Europy. Tym razem nie popisała się holenderska telewizja NPO. Podczas odgrywania hymnu Niemiec na ekranie pojawiły się słowa z czasów nazistowskich. Stacja już oficjalnie przeprosiła.

Słowa z czasów Adolfa Hitlera! Gigantyczna wpadka telewizji podczas Euro 2020
(PAP/EPA)

Dużo dzieje się na boiskach podczas Euro 2020, ale też dużo poza nimi. Wielkie emocje towarzyszyły przede wszystkim starciu Anglii z Niemcami w 1/8 finału. Do skandalicznych scen doszło przed spotkaniem, gdy angielscy fani używali nazistowskich sformułowań.

Kibice gospodarzy nie popisali się także na początku meczu na Wembley, wygwizdując hymn Niemiec. To jednak nie koniec skandali. "Daily Mail" poinformował o dużej wpadce głównej holenderskiej telewizji NPO. Podczas hymnu Niemiec na ekranach telewizorów pojawiły się słowa utożsamiane z czasami nazistowskimi.

Holendrzy, w transmisji dla osób słabo słyszących lub niesłyszących zamieścili następujące słowa: "Deutschland über alles / Über alles in der Welt", co znaczy "Niemcy ponad wszystko, ponad wszystko na świecie". Za rządów Adolfa Hitlera tak właśnie rozpoczynał się niemiecki hymn.

W czasach powojennych oficjalny hymn Niemiec składa się natomiast tylko z trzeciej zwrotki i zaczyna się od słów "Einigkeit und Recht und Freiheit. Für das deutsche Vaterland!", czyli "Jedność, prawo i wolność. Dla niemieckiej ojczyzny". Pierwsza zwrotka zaczynająca się od słów "Deutschland über alles" nie jest już używana.

Przedstawiciele NPO wydali oświadczenie, w którym przeprosili za kuriozalną wpadkę. "Podczas nadawania napisów na żywo do niemieckiego hymnu narodowego podczas meczu Anglii z Niemcami został pokazany zły werset. To był błąd jednego z autorów napisów. Przepraszamy widzów, których uraziliśmy" - czytamy w komunikacie stacji na Twitterze.

Mecz 1/8 finału na Wembley zakończył się zwycięstwem Anglii 2:0. Niemcy opadli z turnieju.

Zobacz także: Paulo Sousa nie ukrywał emocji podczas meczu ze Szwecją. „Widziałem wściekłość selekcjonera.”
Autor:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić