o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
LAK
|

Polscy sędziowie faworyzują polskich skoczków? Wstrząsające wyniki badań

8
Podziel się

Norweski portal przedstawił szokujące wyniki badań, z których wynika sędziowie w skokach narciarskich faworyzują zawodników z własnego kraju. I to dotyczy także Polaków!

Polscy sędziowie faworyzują polskich skoczków? Wstrząsające wyniki badań
Stoch (WP, Kacper Kolenda)
bEEHjdbF

Przez lata było wiele głosów, które twierdziły, że sędziowie na zawodach skoków narciarskich faworyzują swoich rodaków, przyznając im wyższe oceny. W skokach narciarskich długość skoku mierzona jest elektronicznie, natomiast styl skoku ocenia pięciu sędziów. Po usunięciu najwyższego i najniższego wyniku, trzy pozostałe wyniki są sumowane, aby określić ostateczny wynik skoku.

Szokujące wyniki badań

W niedawnych badaniach Alex Krumer z Molde University College wraz z Felixem Otto i Timem Pawłowskim z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech zbadali, czy sędziowie z różnych krajów faktycznie przyznają wyższe oceny swoim rodakom. W badaniu wykorzystano dane dotyczące 76 775 różnych ocen sędziów skoków narciarskich z 203 zawodów obejmujących wszystkie konkursy Pucharu Świata, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym i Igrzyska Olimpijskie w sezonach 2010/11 i 2016/17.

bEEHjdbH

Spośród dwunastu najczęściej obserwowanych krajów, tylko sędziowie z Norwegii i Finlandii nie faworyzowali swoich rodaków. Jednak sędziowie francuscy, czescy, polscy, a zwłaszcza rosyjscy, wydają się znacząco faworyzować swoich rodaków. Na przykład arbitrzy z Rosji przypisują swoim rodakom średnio 0,22 punktu za styl więcej niż inni sędziowie, którzy obserwują podobny skok.

Podobne badanie z 2006 roku pokazało, że sędziowie przyznawali swoim rodakom znacznie więcej punktów stylistycznych niż innym zawodnikom. Po 15 latach wiele się nie zmieniło.

bEEHjdbN

"Niestety nacjonalistyczne nastawienie w skokach narciarskich nie zniknęło" - czytamy na stronie "sciencenorway.no".

Zobacz także: GROMDA 3. Mateusz Borek podsumował galę i mówi o planach na 2021. "Nie będzie miękkiej gry"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEHjdci
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
utlk
8 miesięcy temu
a zrobili już badania z którego kraju najwięcej zawodników choruje na astmę?
Sen
8 miesięcy temu
Najuczciwszy naród... tylko ta wszechobecna astma :(
kibic
8 miesięcy temu
Też mi spostrzeżenia,a norwescy sędziowie nie faworyzują norweskich i niemieckich skoczkow,a niemieccy sędziowie też tego nie robią.I jeszcze niemieccy i norwescy doliczają swoim zawodnikom i odległości i punkty ,to jest skandal i obłuda.Polaków sie przyczepili hipokryci germańscy.
bEEHjdcj
wojtek
8 miesięcy temu
Szokujące jest to, że niezależnie od narodowości niektórzy sędziowie nie powinni sędziować. Błędem jest także to, że oceny sędziów zależą od odległości. Skoczek oddający krótki skok nie ma szansy na wysokie oceny za styl, nawet jeżeli jest on idealny.
wojtek
8 miesięcy temu
Brednie
rozsądny
8 miesięcy temu
I nie wywołali II wojny, i nie zbudowali obozów koncentracyjnych. Są również wzorem demokracji. Możemy brać przykład.
Asek
8 miesięcy temu
Co za bzdury wypisujecie wszystkie nacje ciagna za swoimi. Niema juz normalnych wiadomosci fylko falsz jakos dziwnie wszyscy sie czepiaja polski najlepiej zeby znikla z mapy swiata niedoczekanie wasze
Kibic
8 miesięcy temu
To teraz zróbcie badania którzy sędziowie zaniżają punktację konkurencji to mogło by być ciekawe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić