Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|
aktualizacja

Kometa ATLAS. Jest pozostałością sprzed... 5 tys. lat?

7
Podziel się:

Naukowcy zaobserwowali dane z komety ATLAS, która rozpadła się w maju 2020 r. Kometa ATLAS może być pozostałością po tajemniczej kuli ognia, która przeszła w promieniu 23 milionów mil od Słońca 5000 lat temu.

Kometa ATLAS. Jest pozostałością sprzed... 5 tys. lat?
Rozbite kawałki komety (NASA)

Naukowcy pochylili się nad danymi dotyczącymi z komety ATLAS, która rozpadła się w maju 2020 r. Korzystając z obrazów Hubble'a, obserwacja niektórych znalezionych części zajęła dni, a innych - tygodnie.

Eksperci porównali wówczas ATLAS do Wielkiej Komety z 1844 roku widocznej na półkuli południowej. Dotarto również do wspólnego przodka między ATLASEM a Wielką Kometą z 1844 r. Nienazwana starożytna kometa przemierzyła wewnętrzny Układ Słoneczny 5000 lat temu i mogła pojawić się jako gigantyczna kula ognia w epoce kamienia.

Nowe wnioski

Według nowych badań kometa ATLAS może być pozostałością "tajemniczej kuli ognia", która przeszła w odległości 23 milionów mil od Słońca 5000 lat temu.Według zespołu z University of Maryland w College Park, podczas swojego ostatniego pojawienia się w wewnętrznym Układzie Słonecznym na początku 2020 roku, kometa ATLAS spotkała się z przedwczesną śmiercią, gdy rozpadła się na kaskadę lodowych kawałków.

Z tej samej komety narodziły się co najmniej dwie mniejsze. ATLAS, która "odwiedziła Ziemię" w 2020 roku, oraz jej siostra, Wielka Kometa, którą ostatnio widziano z Ziemi w 1844 roku.

Jeśli rozpadła się tak daleko od Słońca, jak przetrwała ostatnie przejście wokół Słońca 5000 lat temu? To jest wielkie pytanie - powiedział autor badania.
Po raz pierwszy widziano, jak członek rodziny komet z długiego okresu rozpada się, zanim zbliży się do Słońca - dodał.

Jak przyznają naukowcy, wiele do odkrycia jeszcze przed nimi. Mówią:"Zachowanie komety ATLAS jest interesujące, ale trudne do wytłumaczenia". Wnioski, do których póki co udało im się dotrzeć zostały opublikowane w Astronomical Journal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
heh
5 miesięcy temu
Członek rodziny komet z długiego okresu?!? "Po raz pierwszy widziano, jak członek rodziny komet z długiego okresu rozpada się, zanim zbliży się do Słońca - dodał"
heh
5 miesięcy temu
"Jeśli rozpadła się tak daleko od Słońca, jak przetrwała ostatnie przejście wokół Słońca 5000 lat temu? To jest wielkie pytanie - powiedział autor badania." Odpowiem na nie: WSZYSTKO MA SWOJĄ WYTRZYMAŁOŚĆ.
heh
5 miesięcy temu
"kometa ATLAS spotkała się z przedwczesną śmiercią, gdy rozpadła się na kaskadę lodowych kawałków.". To napisała absolwentka polinistyki UW.
heh
5 miesięcy temu
"Dotarto również do wspólnego przodka między ATLASEM a Wielką Kometą z 1844 r. ". JAK WSPÓLNY PRZODEK MIĘDZY?!
heh
5 miesięcy temu
"Korzystając z obrazów Hubble'a, obserwacja niektórych znalezionych części zajęła dni, a innych - tygodnie.". To napisała absolwentka polonistyki UW.
heh
5 miesięcy temu
"Naukowcy pochylili się nad danymi dotyczącymi z komety". To napisała absolwentka polonistyki UW.
heh
5 miesięcy temu
"Naukowcy zaobserwowali dane z komety"?! Bez sensu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić