Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Dziś wieczorem wyjdź na balkon. Żal byłoby przegapić to zjawisko

159
Podziel się:

Kometa C/2021 A1 (Leonard), uznawana za najciekawszą i najjaśniejszą kometę 2021 roku zbliży się do Ziemi 12 grudnia. To jedyna okazja, aby zobaczyć ją na nocnym niebie, zanim bezpowrotnie zniknie. Zwłaszcza że obiekt będzie można dostrzec gołym okiem.

Dziś wieczorem wyjdź na balkon. Żal byłoby przegapić to zjawisko
Kometa Leonard (ESA)

Kometa C/2021 A1 (Leonard) została odkryta w styczniu 2021 roku przez astronoma Grega Leonarda z obserwatorium na Mount Lemmon w Arizonie. Według serwisu EarthSky obiekt prawdopodobnie spędził ostatnie 35 000 lat, podróżując w kierunku Słońca, do którego zbliży się 3 stycznia. Wcześniej, 12 grudnia zbliży się do Ziemi na odległość blisko 35 milionów kilometrów.

Komety zmierzające w kierunku centralnej gwiazdy naszego Układu Słonecznego rozjaśniają się, dlatego Leonard będzie dobrze widoczny na nocnym niebie. Kometa porusza się z bardzo dużą prędkością wynoszącą około 71 kilometrów na sekundę, ale z perspektywy osób oglądających ją z Ziemi, będzie wyglądała jak wolno poruszający się obiekt.

To jasna kometa, którą widzimy na niebie średnio raz w roku. Gdy się trochę zbliży, może stać się widoczna gołym okiem, pozwalając zrobić kilka atrakcyjnych zdjęć, ale dla nas, zainteresowanych obiektami, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi, ta kometa jest na szczęście raczej mało spektakularna – wyjaśnia Marco Micheli, astronom z Centrum Koordynacji Obiektów Bliskich Ziemi ESA.

Astronomowie uznają kometę C/2021 A1 (Leonard) za najciekawsze zjawisko astronomiczne 2021 roku. W minionym roku takie miano otrzymała inna kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Obiekty tego typu są pod stałą obserwacją ekspertów, bo podobnie jak w przypadku asteroid, ich potencjalne zderzenie z Ziemią mogłoby mieć katastrofalne skutki. Na szczęście komety zagrażające Ziemi pojawiają się niezwykle rzadko.

Jak oglądać kometę C/2021 A1 (Leonard)? Obiekt będzie dobrze widoczny na terenie całej Polski. Do obserwacji warto wybrać miejsce z dala od sztucznych świateł. Kometa będzie widoczna gołym okiem, ale można uzbroić się w lornetkę. Należy jej wypatrywać około 6:30 w dniu 12 grudnia, kierując swój wzrok nad wschodni horyzont. Kometa będzie widoczna już wcześniej, szczególnie od 10 do 17 grudnia, ale to 12 grudnia znajdzie się najbliżej Ziemi, a jej blask zyska na intensywności. Astronomowie szacują, że maksymalnie osiągnie on około 4 magnitudo.

Kometa Leonard po zbliżeniu się do Słońca i przejściu peryhelium zostanie wystrzelona poza nasz Układ Słoneczny za sprawą mocy grawitacji. Dlatego 12 grudnia to niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć to wyjątkowe zjawisko astronomiczne.

Zobacz także: Zobacz także: Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(159)
Hilary
2 tyg. temu
Na moim balkonie jest teraz dużo sadzy z komina i teraz niebo jest zachmurzone .
jama66
miesiąc temu
P. S.: Jednak problem może być taki, że znów może być niewidoczny z Polski, gdyż będzie wtedy znacznie poniżej płaszczyzny orbity Ziemi. Ale może mimo to będzie to możliwe. İ tym optymistycznym akcentem kończę mój elaborat.
Pechowiec
miesiąc temu
Balkon.. Jakbym go miała było by ekstra. Poza tym, w moim mieście niebo ciągle zakrywają chmurska...
Zenek
miesiąc temu
Balkon? W nowoczesnym apartamencie? To by dwukrotnie zwiększało metraż!
Leonard
miesiąc temu
Mój Imiennik... :)
elektron
miesiąc temu
Prawdopodobnie ta kometa posiada WiFi i BT. Jak będzie bliżej to możecie się połączyć i pobrać najnowsze trędy między-galaktyczne.A tak na marginesie, to może św.Mikołaj już wam prezenty wiezie?
Prawy Łoś
miesiąc temu
Karolino jak się nie znasz to nie pisz . Akurat mamy mglistą pogodę i G.... zobaczymy.O 6 to jest już jasno czemu nie w nocy? Widać ją było od tygodni i teraz to jest już za późno . Kilkadziesiąt kilometrów na sekundę w skali kosmicznej to pikuś więc nie zauważylibyśmy ruchu .To że będzie najbliżej Ziemi nie świadczy że będzie lepiej widoczna ,potrzebny jest nów księżyca,brak śmiecącego oświetlenia na Ziemi ,czyste powietrze i lornetka .
...
miesiąc temu
Dziś wieczorem wyjdę na balkon, tylko po to aby jutro rano ok 6:30 zobaczyć kometę.
Chris Ostatni
miesiąc temu
dziś wieczorem około 6.30 ?
Edek
miesiąc temu
Komety wiedzą, że są obserwowane przez ziemskich naukowców i dlatego do tych głupków się nie zbliżą.
Edek
miesiąc temu
Komety wiedzą, że są obserwowane przez ziemskich naukowców i dlatego do tych głupków się nie zbliżą.
endrju
2 miesiące temu
Nie mam balkonu, co teraz? 🥺😫😭
Artur
2 miesiące temu
znając życie będą chmury i po temacie
wolna wola
2 miesiące temu
jaskinie senote
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić