Karolina Kowasz
Karolina Kowasz| 
aktualizacja 

Kosmiczny kanibalizm. Astronautom grozi zjadanie ich kolegów

43

Chociaż do zakładania ludzkich kolonii na innych planetach jeszcze daleko, naukowcy już teraz przewidują potencjalne zagrożenia, jakie mogą z nich wyniknąć. Jednym z nich ma być kanibalizm wśród osób, które zdecydują się zamieszkać w kosmosie.

Kosmiczny kanibalizm. Astronautom grozi zjadanie ich kolegów
(Pixabay)

Przedstawiony problem nie jest tak abstrakcyjny, jak mogłoby się wydawać. Dwóch naukowców - Charles Cockell, profesor astrobiologii na Uniwersytecie w Edynburgu oraz doktor Cameron Smith, który skończył Uniwersytet w Portland, postanowili przyjrzeć się kłopotom, jakie mogą napotkać przyszłe kolonie na innych planetach. Jak wynika z informacji, jakie przekazali serwisowi Metro, najważniejsza jest kwestia zapewnienia pożywienia.

Kolonie w kosmosie i ich problemy

Najważniejszym problemem, jaki mogą dotknąć przyszłe kolonie, jest brak żywności, a przez to - zagrożenie kanibalizmem. Eksperci zgadzają się w tej kwestii, że ludzkości potrzebuje niezawodnych systemów zapewniających dostęp do żywności. Jeżeli kolonistom nie uda się wyhodować samodzielnie plonów na innej planecie lub dojdzie do awarii, zostaną oni postawieni przed koniecznością zjedzenia czegokolwiek, by przetrwać. Nawet jeżeli miałoby to oznaczać posiłek z innych ludzi.

Rozwiązaniem tych kwestii, jak dodają naukowcy, mogą być próbne kolonie na Księżycu. Zanim zdecydujemy się kolonizować przyszłe planety, będziemy mogli sprawdzić wszystkie rozwiązania techniczne i upewnić się, że są na tyle niezawodne, by zadbać o życie i przyszłość ludzi wysłanych w kosmos. Gdyby jednak doszło do ich awarii, Księżyc znajduje się na tyle blisko, że możliwe jest wysłanie zapasów z Ziemi.

Innymi problemami, jakie mogą dotknąć kosmiczne osady, są także nowe choroby. Jednak to właśnie brak samowystarczalności kolonii, a więc i problemy z dostępem do żywności, naukowcy uznali za najważniejszy kłopot.

Przykłady z przeszłości

Swoje założenia dotyczące potencjalnego kanibalizmu eksperci oparli na wielu przykładach historycznych. Jako jeden z przykładów podali sytuację, w której znalazła się drużyna rugby z Urugwaju. Na skutek katastrofy lotniczej w 1972 roku zostali oni bez pożywienia, przez co niektórzy zawodnicy zdecydowali się zwrócić ku kanibalizmowi, aby przetrwać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić