Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Promocja na darmowe piwo. Posłanka PiS idzie na wojnę

129
Podziel się:

Piwo za darmo na sylwestra – w okresie świątecznym dyskonty kuszą promocjami na napoje wyskokowe. Zdaniem ekspertów tego typu oferty mogą jednak prowadzić do rozpijania społeczeństwa. Ograniczenia reklam piwa chciałaby m.in. posłanka PiS Barbara Dziuk. – Politycy powinni dbać o to, żeby młode pokolenie nie wchodziło w uzależnienia – podkreśla.

Promocja na darmowe piwo. Posłanka PiS idzie na wojnę
Coraz więcej Polaków ma problem z alkoholem – wynika z raportu nt. pomocy osobom uzależnionym (Getty Images, Facebook)

Statystyczny Polak wypił w ubiegłym roku dokładnie 93,6 litra piwa – podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To ponad 3,5 butelki złocistego trunku tygodniowo. Zbliża się Nowy Rok, a alkohol jest często nieodłącznym elementem sylwestrowych zabaw. Doskonale wiedzą o tym sieci handlowe, które przyciągają klientów atrakcyjnymi promocjami.

Piwo za darmo na sylwestra. "Nie ma wielkiej różnicy między alkoholem a narkotykami"

W popularnej sieci z owadem znajdziemy promocję na piwa, w której przy zakupie trzech butelek, trzy kolejne dostaniemy gratis. Jeszcze atrakcyjniejszą ofertę dla klientów przygotował jeden z obecnych w naszym kraju niemieckich dyskontów. Kupując cztery butelki złocistego trunku, dostaniemy w promocji kolejne cztery.

Jak tego typu oferty przekładają się na społeczeństwo? Eksperci są zdania, że kuszące promocje ułatwiają spożywanie dużych ilości trunków.

Ceny piwa generalnie spadają. Ludzie upijają się coraz lepszymi alkoholami – podkreśla dyrektor Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu w Chorzowie Mieczysław Fido.

Artykuł 13 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania reklamy i promocji napojów alkoholowych z wyjątkiem piwa. Z tej furtki chętnie korzystają supermarkety. W przepisach istnieje jednak zapis, mówiący o tym, że reklamy nie mogą zachęcać m.in. do nadmiernego spożycia alkoholu. Mimo to, wciąż pojawiają się promocje zachęcające do zakupu 6 czy 8 piw naraz.

Gdyby państwo nie miało zysków ze sprzedaży alkoholu, to byłby zakazany. Nie ma wielkiej różnicy między narkotykami i alkoholem – ocenia Fido.

Posłanka PiS na temat reklam alkoholu. "Jest ich zdecydowanie za dużo"

Krytycznie do pojawiających się w okresie świątecznym ofert promocyjnych na piwa odnosi się także w rozmowie z o2.pl posłanka PiS Barbara Dziuk. Członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień podkreśla, że w Polsce narasta problem ze spożyciem wszystkich używek, w tym również z nadmiernym spożyciem alkoholu. Statystyki mówią jednoznacznie o wzroście spożycia napojów wyskokowych w okresie pandemii.

Wskazuje na to raport przygotowany przez ekspertów zajmujących się pomocą uzależnionym – zauważa polityk.

Barbara Dziuk dodaje, że reklam alkoholu jest jej zdaniem zdecydowanie za dużo. Polityk twierdzi, że problemem jest także wysoka zawartość alkoholu w piwach.

Powinniśmy dążyć do standardów zachodnich, gdzie procentowa zawartość alkoholu chociażby w piwie jest regulowana przez prawo – podkreśla w rozmowie z o2 Barbara Dziuk.

Posłanka PiS zwraca także uwagę, że alkohol powinni spożywać wyłącznie dorośli. Tymczasem intensywnie reklamowane napoje procentowe mogą wzbudzać zainteresowanie również wśród niepełnoletnich.

Z alkoholem jest tak jak z suplementami diety, które także są zbyt często reklamowane. Politycy powinni dbać o to, żeby młode pokolenie nie wchodziło w uzależnienia. Trzeba patrzeć na wszystko w kontekście prozdrowotnym i nie należy promować rzeczy, które są szkodliwe dla zdrowia. Ograniczenie ilości reklam i godzin sprzedaży alkoholu to właściwy kierunek – zaznacza Barbara Dziuk.

Polityk zapewnia, że pracuje już nad odpowiednimi regulacjami w tej sprawie. – Obecnie zespół parlamentarny wraz z ekspertami przygotowuje stanowisko dotyczące ograniczania reklam używek w tym również piwa oraz pracuje nad tym, aby zmniejszyć m.in. metodami prawnymi, procentową zawartości alkoholu w różnych produktach – podsumowuje posłanka.

Obejrzyj także: Ile piją Polacy. "Powątpiewałbym, że tak dużo jak przedstawia to PARPA"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(129)
Zenek
6 miesięcy temu
A państwo jak zwykle chce myśleć za człowieka. Będę chciał wypić piwo 12% to je wypije. Państwo nie musi mi mówić że to nie zdrowie, bo ja to doskonale wiem. To moja decyzja i wara wam od tego. Moralizatorzy się znaleźli.
Kmicic
6 miesięcy temu
Zamiast browara obowiązkowa taca i łyk wody święconej.
tsary
6 miesięcy temu
niepoważni?,a gdzie macie piwo nieprzemysłowe,robione z chmielem ,po staremu ważone,to szczochy sprzedajecie,wiem bo piłem pierwsze w 1969
Kkk
6 miesięcy temu
To może też ograniczyć reklamy "środków farmakologicznych"???
Yulo
6 miesięcy temu
Towarzyszka zapomniała ,że już po wprowadzeniu 500 plus w pierwszym roku spożycie wzrosło o 8%
Polak
6 miesięcy temu
aby do następnych wyborów. Czerwona kartka dla pis !!!
Ktoś
6 miesięcy temu
Zabranianie sprzedaży alkoholu i reklamy nic nie daje. Każdy ma swój rozum i powinien zrozumieć, że alkohol, to trucizna. Trzeba być twardym i mieć silny charakter. Znam gościa, który pił strasznie, był na dnie. Pił denaturat, wystarczyło dwa piwa i był pijany, chciał sobie żyły podciąć. Na dzień dzisiejszy, nie pije. Pod koniec stycznia 2022 będzie obchodził 35 lat abstynencji. Pomaga innym w wyjściu z tego nałogu, Założył grupę AA. Zanim tak się stało, to przez 1 rok walczył miał wpadki. Ale nie ma co się zrażać. W końcu przyjdzie ten dobry czas. Wszystkim życzę dobrego Nowego Roku. Pozdrawiam.
Prawda to
6 miesięcy temu
Pisuary w ramach uszczęśliwiania ludu pracującego miast i wsi zabroni pica piwa Porter...no bo przecież w butelce jest 9 %
Tadek
6 miesięcy temu
Jak chcecie żeby ludzie mniej pili to dajcie większą możliwosc rozwoju I lepszego zatrudnienia... Ludzie popadają w alkoholizm bo pracują w pracy która jest marna żeby utrzymać rodzinne. Przez te wasze podwyżki bimber będzie pity barany
janusz
6 miesięcy temu
leję na pis ciepłym moczem, ale akurat promocja alkoholu jest zła. rozdawanie piwa za darmo to nieetyczne jest! to podtrzymywanie naszych "prawdziwych" genów ma być?
Alkoholik
6 miesięcy temu
Śmierć wrogom ojczyzny!!! ŚMIERĆ!!! ŚMIERĆ!!! ŚMIERĆ!!! Podwyższycie jeszcze bardziej cenę alkoholu to ludzie zaczną go produkować. Ci którzy zrobią to źle, najprawdopodobniej umrą z waszej winy! A wtedy ich rodziny przyjdą do tej pani i ją zabiją.
lllll
6 miesięcy temu
ja się już wyleczyłem z głosowania na pis. Nie ma takiej opcji bym w najbliższych wyborach oddał mojego głosu na pisistów.
Yess
6 miesięcy temu
Wybić co do nogi cały PiS, ojczyzna i ludzie odetchną.
Partia Imbecy...
6 miesięcy temu
Państwo powinno też dbać aby w kraju żyło się dobrze, aby obywatelowi zostawała przysłowiowa złotówka w portfelu a nie tak jak do tej pory PIS i reszta okrada obywatela z każdej złotówki!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić