Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

"Magiczne grzyby" w kosmosie. Naukowcy proponują użycie psychodelików

10
Podziel się:

Na łamach czasopisma naukowego "Frontiers in Space Technologies" Leonard Lerer oraz Jeet Varia przedstawili rozwiązanie, które ich zdaniem może pomóc astronautom podczas dłuższych pobytów w kosmosie. Chodzi o substancje psychodeliczne, a szczególnie tzw. "magiczne grzyby"

"Magiczne grzyby" w kosmosie. Naukowcy proponują użycie psychodelików
Astronauta w kosmosie - zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Zdaniem badaczy potencjalne szkodliwe skutki fizjologiczne oraz psychologiczne można łagodzić za sprawą psychodelików, czyli psychoaktywnych cząsteczek grzybowych, roślinnych i zwierzęcych, które powodują zmiany w percepcji, nastroju, zachowaniu i świadomości. Chodzi głównie o grzyby halucynogenne, nazywane również grzybami psylocybinowymi.

Psychodeliki mogą być dla długotrwałych podróży kosmicznych w XXI wieku tym, czym owoce cytrusowe były dla dalekich podróży morskich w XVIII wieku – przełomem i ułatwieniem - piszą badacze na łamach "Frontiers in Space Technologies".

Serwis IFL Science zwraca jednak uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, NASA bardzo rygorystycznie podchodzi do zażywania środków odurzających w kosmosie. Po drugie, badanie nie zostało opracowane przez naukowców zajmujących się kosmosem, ale przez przedstawicieli prywatnej firmy biotechnologicznej, która szuka nowych zastosowań dla glonów i grzybni. Dodatkowo "nie ma naukowych dowodów na poparcie bezpiecznego stosowania leków psychodelicznych w kosmosie, a wszystkie twierdzenia autorów są nieudowodnione i teoretyczne".

Pomimo to warto przyjrzeć się propozycji Lerera i Varia bliżej. W artykule naukowcy odnoszą się do kilku badań przedklinicznych, przeprowadzonych na zwierzętach. Sugerują one, że psylocybina może pomóc w łagodzeniu poznawczych skutków podróży kosmicznej za sprawą zwiększenia neuroplastyczności i tworzenia nowych neuronów. Poprawi również ogólne samopoczucie przebywających w kosmosie.

Istnieje również pewne uzasadnienie dla rozważenia zastosowania psychodelików w przetwarzaniu i integracji głębokiego i duchowego doświadczenia podróży w kosmos - informują autorzy badania.

W artykule można znaleźć nawet twierdzenia, że przyjmowanie DMT (dwumetylowej pochodnej tryptaminy), czyli psychodelicznej substancji psychoaktywnej, może przygotować astronautów na spotkania z pozaziemskimi formami życia. Autorzy są również zdania, że psychodeliki poradzą sobie ze stresem i innymi odczuciami, które będą towarzyszyć przebywającym w kosmosie, gdy dowiedzą się, że powrót na Ziemię jest niemożliwy, a śmierć w kosmosie jest nieunikniona.

Zobacz także: Zobacz także: Woda na "drugiej Ziemi" K2-18b. Pierwsze takie odkrycie w historii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Jestem
2 miesiące temu
za, wreszcie mimo mojego sędziwego wieku okiełznam starą, eh ...
Trikol
3 miesiące temu
Na grzybkach w kosmos dobra jazda. Dla mnie kilka grzybków zjedzonych na ziemi to juz byl niezly kosmos...:-)🤪
Okrakiem
3 miesiące temu
Wszystko wskazuje na to, że "badacze" testowali grzybki na sobie, by badania przetworzyć i integrować głęboko w duchowe doświadczenie podróży w kosmos
ArtM
3 miesiące temu
To jest sposób na oszczędzenie miliardów dolarów! Taki kosmonauta weźmie kwasa czy coś podobnego i będzie w kosmosie bez lotu w kosmos rakietą! Popieram, tak to powinno wyglądać.
YyY
3 miesiące temu
genialne?? najlepiej sie nacpac i tripowac w podrozy kosmicznej... jak w tym momencie pojawi sie problem nie bedzie problemu z rozwiazaniem go hahaha
zonki
3 miesiące temu
swietny pomysl. Cytowanie strony typu entejtejnment jako serwisu naukowego haha. IFL Science?? really? czy kltos z was ciepciaki zaznajomil sie co robi IFL Science??
no nie
3 miesiące temu
Zwróćcie uwagę że ostatnio legitymizuje się narkotyki wszelkiego rodzaju i nadaje im znamiona dobra i beneficjencji. Otumanionym społeczeństwem łatwiej kierować.
TO ODJAZD
3 miesiące temu
MILOSC ETYLA TO ODJAZD WZROST SWIADOMOSCI ROZPOZNANIE W SOBIE KIM JESTESMY JEDNOCZESNIE TYM SAMYM OD KOGO MAMY NIESMIERTELNA DUSZE I JESTESMY ETYKA MILOSCIA I TO JEST BRAK NUDY I ODJAZD A NIE GRZYBKI Z NISKICH SIL ZLA I KONTRAKTY NA ZAWSZE PIOTR MART YOU TUBE SYSTEM MILOSCI OJCA PIO .NIE KOSCIELNE,,
Tomek - Wrocł...
3 miesiące temu
A u Was grzybki już się pojawiły?
Bvhb
3 miesiące temu
Set and settings oraz bad trip. Ciekawe czy autor ma pojęcie o czym pisze. W bezpiecznym miejscu z dobrych humorze ze znajomymi psychodeliki poprawia nastrój ale w obliczu śmierci to będzie jeszcze większy koszmar. Wszystkie złe doświadczenia razy 1000. Tylko osoba która nie ma pojęcia jak to działa może wpaść na tak debilny pomysł. Jak już coś ćpać to morfinę itp
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić