aktualizacja 

Niezwykłe starcie dwóch F-16. Jednym sterowało AI, drugim pilot

47

Po raz pierwszy doszło do takiego starcia. W piątek 19 kwietnia telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA), poinformowała, że armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI).

Niezwykłe starcie dwóch F-16. Jednym sterowało AI, drugim pilot
Amerykański F-16 (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

Dwa samoloty F-16 starły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Samoloty leciały z prędkością około 2 tys. km/h, czyli taką jak w warunkach bojowych.

Oficer James Valpiani, który szkoli pilotów sił powietrznych USA, powiedział, że "walka w takich warunkach jest świetną metodą sprawdzenia tej technologii".

Samolot kierowany przez AI był zmodyfikowaną wersją F-16, zwaną X-26A lub VISTA. W samolocie znajdował się na wszelki wypadek pilot, który jednak nie interweniował podczas ćwiczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Krzysztof Brejza
Podczas lotu i symulowanej walki sztuczna inteligencja opierała się na danych pochodzących z innych lotów - przekazała DARPA, która była odpowiedzialna za test.

DARPA nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie" i oznaczają przełomową zmianę dla tej technologii.

Warto podkreślić, że 2020 r. podczas pięciu testów przeprowadzonych na symulatorach lotu sztuczna inteligencja wygrała z ludźmi wszystkie symulowane walki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: DARPA ACE & USAF X-62A Achieve World First for AI in Aerospace
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić