Oszuści mają nowy patent. Nie klikaj pod żadnym pozorem!

17

Oszuści absolutnie nie próżnują. Co rusz wymyślają nowe sposoby na uzyskiwanie rozmaitych korzyści. Tym razem próbują nabierać użytkowników Facebooka.

Oszuści mają nowy patent. Nie klikaj pod żadnym pozorem!
Oszuści nie odpuszczają (Policja, Pixabay)

KWP w Opolu bije na alarm. Zauważono, że ostatnio na Facebooku pojawiają się posty, w których autor informuje, że na terenie Prudnika dziewczynka padła ofiarą przestępcy.

Informujemy, że prudniccy policjanci nie prowadzą takiej sprawy. Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na niesprawdzonych stronach - wyjaśniają policjanci, cytowani na policja.pl.

Jak dokładnie brzmi fałszywa informacja? "Dziewczynka wracała z zakupów w żabce, jak udało mi się ustalić znajduje się ona przy ulicy Cybisa 5. Zauważyła, że dłuższą chwilę idzie za nią mężczyzna w kapturze, który nagle przyśpieszył kroku. Zestresowana dziewczynka zatrzymała się i wtedy stała się tragedia. Poinformujcie swoich znajomych i rodziny aby uważali na siebie dopóki policja nie poda do wiadomości publicznej, że zatrzymała mężczyznę. Przesyłajcie post dalej" - możemy przeczytać we wpisie.

Oszuści wykorzystują nasze emocje, zaniepokojenie i chęć pomocy. Dlatego, udostępniamy link dalej, który w błyskawicznym tempie jest rozpowszechniany w sieci. Pamiętajmy, że klikając w link, możemy nieświadomie zainstalować na swoim urządzeniu oprogramowanie, które następnie oszuści mogą wykorzystać do przejęcia haseł i loginów w tym do e-bankowości. Ponadto duża aktywność danego artykułu tj. duża ilość wyświetleń, udostępnień może generować znaczne przychody oszustom m.in z wyświetlanych reklam - dodają mundurowi.

Bądź ostrożny w sieci!

Podobne posty pojawiają się również w innych miastach. Niestety, brak rozwagi może doprowadzić do koszmarnych konsekwencji.

Dlatego nie należy podawać dalej niesprawdzonych postów, klikać w publikowane tam linki, ani logować za ich pośrednictwem na podane konta. Wzbudzić naszą czujność powinien nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej oraz to, że na takiej stronie nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje - strona ta nie jest interaktywna - przestrzegają policjanci.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić