Marcin Lewicki| 

Polski youtuber włamał się do rosyjskiej bazy kosmicznej. Co tam zobaczył?

Były członek Ekipy Friza, Jakub "Patec" Patecki w 80 dni przemierzył wiele kilometrów, włamując się między innymi do Bajkonuru - rosyjskiej bazy kosmicznej leżącej na terenie Kazachstanu. Influencer wszedł do legendarnego hangaru MIK 112A. Co tam znalazł?

Polski youtuber włamał się do rosyjskiej bazy kosmicznej. Co tam zobaczył?
Jakub Patecki włamał się do rosyjskiego Bajkonuru (Instagram)

Patec zorganizował wyprawę dookoła świata. Podczas podróży zainteresował się reliktami programu kosmicznego Buran. To radziecki program kosmiczny, będący odpowiedzią na amerykański plan Space Shuttle.

Celem Buranu było stworzenie promu kosmicznego, który można wykorzystać wielokrotnie. Rosjanom udało się nawet uruchomić lot pilotażowy - prom wyleciał w przestrzeń kosmiczną w 1988 roku. Upadek Związku Radzieckiego sprawił, że program zamknięto.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Dziś obszar Bajkonuru (nadal zarządzany przez Rosjan) chroniony jest przez kazachskie służby. Te robią to jednak na tyle nieudolnie, że hangary stały się miejscem ekstremalnych wycieczek turystycznych.

Youtuber Patec odwiedził miejsce, gdzie przechowywany jest niemal kompletny wahadłowiec z programu Buran. Influencer zdecydował się na tą niebezpieczną i nielegalną podróż, aby przeżyć przygodę niezapomnianą na lata.

Efekty wyprawy Jakuba Pateckiego możemy zobaczyć na filmie, który trwa prawie dwie godziny i został wyświetlony już ponad 1,5 miliona razy.

Co znajduje się w hangarach Bajkonuru?

Najciekawszym "eksponatem" bazy kosmicznej jest Pticzka, czyli jedyny prawie kompletny i zachowany w bardzo dobrym stanie prom kosmiczny programu Buran. Wahadłowiec przechowywany jest w hangarze MIK 112A, gdzie został umieszczony w celu zatankowania i końcowego montażu.

Zobacz także: NOC W ROSYJSKIEJ STACJI KOSMICZNEJ [FINAŁ 80ddś]

Jak wiemy, do tego nigdy nie doszło. Drugi sprzęt programu Buran, który stoi w Bajkonurze to OK-M. To jednak tylko model w skali 1:1, przeznaczony do ćwiczeń naziemnych. Nigdy nie miał lecieć w kosmos.

Sam Patec jest zachwycony zgromadzonymi materiałami wideo, ale ryzyko było ogromne. Za włamanie do Bajkonura grozi wieloletnia kara pozbawienia wolności na terenie Kazachstanu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić