Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wojciech Gojke
Wojciech Gojke| 
aktualizacja 

Polskie miasta się wyludniają. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej

87
Podziel się:

Widząc powstające na pęczki nowe osiedla, biurowce i rozbuchane inwestycje, można odnieść wrażenie, że polskie miasta stale się powiększają. Jednak niewiele z nich może się pochwalić przyrostem liczby mieszkańców. Większość ośrodków w naszym kraju – także tych popularnych turystycznie – kurczy się w zastraszającym tempie.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat najbardziej drastyczny spadek liczby mieszkańców odnotowano w Łodzi
W ciągu ostatnich kilkunastu lat najbardziej drastyczny spadek liczby mieszkańców odnotowano w Łodzi (Shutterstock.com)

Z rankingu opublikowanego na stronie polskawliczbach.pl (został on przygotowany na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego z 2012 oraz 2016 r.), wynika jednoznacznie, że w ostatnich kilkunastu latach problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce.

Najbardziej wyludniające się miasta w Polsce

Na niechlubnym podium znalazły się: Władysławowo (spadek o prawie 32 proc. – z 14,7 tys. do 10 tys. osób), Kazimierz Dolny (spadek o 29 proc. – z 2,7 tys. do 2,6 tys.) oraz Pieszyce (spadek o niemal 24 proc. – z 8,6 tys. do 7,3 tys.). W pierwszej dziesiątce są także inne popularne miejscowości turystyczne, jak Hel (miejsce. 4.) i Nałęczów (miejsce 8.).

Twarde liczby mogą jednak zamazywać obraz. Trzeba bowiem wiedzieć, że pierwsze 3 miejsca uzyskały mało radosny wynik ze względu na przeprowadzone w nich zmiany administracyjne. W przypadku Władysławowa stało się to w 2014 r.

– Według danych GUS-u, owe 14 tys. mieszkańców w 2012 r. dotyczyły całej gminy. Kilka lat temu zmieniono charakter gminy na miejsko-wiejską i wyodrębniono sołectwa, które były jednostkami pomocniczymi. Z jednej strony funkcjonowały jako dzielnice, z drugiej posiadały osobny byt prawny. To powodowało duże komplikacje z perspektywy przedsiębiorców, ale mieszkańców. Ta sytuacja została wyprostowana w 2014 r. Obecnie mamy liczące ok. 10 tys. mieszkańców miasto Władysławowo i 7 sołectw: Jastrzębią Górę, Karwię, Ostrowo, Chłapowo, Rozerwie, Tupadły i Chałupy – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

Burmistrz tłumaczy także, że w rzeczywistości liczba mieszkańców zarówno w mieście, jak i w gminie minimalnie wzrasta. W skali rok do roku wyniosła kilkanaście osób. Nie jest więc tak dramatycznie, jak mogłoby się wydawać? Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w innych miastach.

Łódź kurczy się w dramatycznym tempie

Gdyby jako kryterium wyludnienia brać bezwzględny spadek ludności zamiast zmiany procentowej, to w tym przypadku "bezkonkurencyjna" byłaby Łódź, w której zmniejszenie liczby ludności wynosło 11 proc. W ciągu 14 lat ubyło aż 86,4 tys. osób (z 785,1 do 698,7 tys.). O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe miasta, jednak do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Choć w innych dużych miastach nie ma aż tak drastycznego spadku, one także nie mają powodów do zadowolenia. Poznań utracił 35,6 tys. obywateli, Katowice 26 tys., Sosnowiec 25 tys., Częstochowa 23,6 tys., Bytom zaś 22,5 tys. Gliwice, Zabrze, Lublin, Bydgoszcz czy Kielce również odnotowały duże straty.

Za głównych winowajców tej sytuacji uważa się coraz mniejszy przyrost naturalny, ucieczkę części osób z miasta na wieś oraz emigrację zagraniczną. Jeśli spadkowy trend się utrzyma, a można przypuszczać, że tak właśnie będzie, niektóre ośrodki, np. Kalisz i Legnica już niedługo mogą pożegnać się ze statusem dużego miasta (powyżej 100 tys. mieszkańców).

Popularne wśród turystów miasta pustoszeją

Toruń, Gdynia czy Sopot – choć są popularne wśród turystów, wydają się idealnymi miejscami na rozkręcenie biznesu i wyróżniają się urodą na tle wielu miast w Polsce – także tracą mieszkańców.

– Życie w Sopocie jest dość drogie. Oczywiście stare kamienice dodają miastu uroku i pewnie m.in. dzięki nim Sopot wygląda tak atrakcyjnie w oczach turystów, ale koszt utrzymania mieszkania w tego typu budownictwie (często zabytkowym) jest wysoki. A zrobienie większych zakupów w centrum miasta to nierzadko udręka. Musisz odwiedzić kilka różnych sklepów, uważnie porównując ceny, ale w ostatecznym rozrachunku i tak przepłacasz w porównaniu z osobami zaopatrującymi się w supermarketach – mówi Barbara Górecka, mieszkanka Sopotu.

Sopocianka dodaje również, że przedsiębiorcy rozpoczynający tu działalność zdają się kierować ją głównie do turystów. Jej zdaniem powstaje mnóstwo restauracji, pubów i ekskluzywnych butików, a brakuje specjalistycznych sklepów i zakładów usługowych, które ułatwiłyby życie poza sezonem.

No dobrze, powiecie pewnie, ale dlaczego ktoś chciałby wyprowadzać się z Torunia, który jest uważany za jedną z wizytówek Polski? Miasto w ciągu kilkunastu lat straciło aż 8 tys. mieszkańców.
– Dobrze mi się mieszka w Toruniu, wszędzie mam blisko. Moje życie jest tu po wieloma względami bardziej komfortowe niż w Gdańsku, ale wiem, że wiele osób ma problemy ze znalezieniem pracy – mówi Tomek Florja, instruktor fitness, który znad morza przeprowadził sie do Torunia w 2013 r.

Wróćmy jeszcze na chwilę do Władysławowa. Choć ośrodek stracił w statystykach głównie przez podział administracyjny, Sebastian, jeden z byłych mieszkańców kurortu, nie szczędzi słów krytyki na jego temat. Uważa, że tego typu miasta są skazane na spadek liczby "lokalsów".

– Władysławowo niejako padało ofiarą swojego turystycznego sukcesu. W mieście, jak i w całej gminie nie ma większych perspektyw rozwoju. Jeśli branża turystyczna nie jest twoim konikiem, albo jeśli nie masz wkładu własnego na rozkręcenie interesu, nic tu po tobie. Jeżeli masz ambicje i chcesz zdobyć wyższe wykształcenie, najbliżej ci do Trójmiasta. A jak raz osiądziesz w Gdyni czy Gdańsku, do Władysławowa nie wrócisz. Porównując tętniącą życiem aglomerację trójmiejską do martwego poza sezonem turystycznym Władka, wybór nie sprawia większego problemu – komentuje Sebastian.

– Młodym teraz marzy się ambitna praca, dobre zarobki, chcą się wspinać po szczeblach kariery. We Władysławowie co najwyżej skończysz – w dużym uproszczeniu – w spożywczaku albo w hotelu czy pensjonacie, swoim albo rodziców. To i tak tylko robota sezonowa. Kiedy lato się kończy, kończy się praca, kończą się dochody. Patrząc z tej perspektywy, Władysławowo wciąż jest jedynie turystycznym zapleczem kraju, oferującym masę atrakcji wczasowiczom i minimum możliwości młodemu pokoleniu – ocenia były mieszkaniec kurortu.

Zobacz także: Zobacz też: To jedyny związek, który łączy polskie miasta. Co mają z tego ich mieszkańcy?

Nie tylko spadki

Jedynie w nielicznych dużych miastach można mówić o zauważalnym wzroście liczby mieszkańców.* Warszawa* powiększyła się o 60,7 tys. osób, Rzeszów o 27,2 tys., a Zielona Góra o 20,5 tys. Zyskują też ośrodki zlokalizowane wokół tych większych. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Podwarszawskie Piaseczno urosło o 13 tys. osób, Ząbki o 12,2 tys., a Marki o 9,8 tys.

Są to jednak tylko wyjątki potwierdzające regułę. Wszystko wskazuje bowiem na to, że miasta w Polsce czeka niewesoła przyszłość. Przewiduje się, że w ciągu 30 lat zmniejszy się liczba mieszkańców w większości miast wojewódzkich. Sama Łódź, według prognoz demograficznych GUS-u na lata 2014-2050, skurczy się w tym czasie o ponad 220 tys. osób.

Chcesz zrobić niedrogie zakupy w internecie? Wystarczy, że wejdziesz na stronę Allegro kupony rabatowe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Przeżył trzęsienie w Turcji. "Słyszałem głosy spod gruzów"
Ogrodnik nie patyczkował się. Ostro ją zgasił na scenie
652 tys. zł w reklamówce. 15-latek myślał, że przechytrzył system
To nie jest internetowy fejk. Ta kobieta planuje rozdać miliony
W polskich lasach już się zaczęło. Leśnicy pokazali dowód
Nie żyje Igor Manguszew. To on pozował z czaszką ukraińskiego żołnierza
ZUS o "trzynastkach" w kwietniu. Część seniorów poczuje rozczarowanie
Wąż przeszkodził jej w przerwie. Niesamowite wideo z Australii
Cała Oleśnica o tym huczy. Nie do wiary, co robi były policjant
W Dino właśnie się zaczęło. Szczęka opada do samej ziemi
Zero emocji i twarz dziecka. Rosjanin opowiada, co robił z jeńcami
Rosjanin zginął na wojnie. Spór żony z teściową
Turcy nam tego nie zapomną. Nagranie z Polakami ma miliony odsłon
Rosjanin reaguje na podróż polskim pociągiem. "To jest szok"
Pamiętacie willę z filmu "Kiler"? Wydało się, kto w niej mieszka
Widział to w Lidlu. Dramat. "Ugięły się pode mną nogi"
Fałszywe wyniki narkotestów. Kierowcy tracili prawa jazdy oraz pracę
Pił wodę na sali sądowej. Pedofil nie żyje
Wpadka policjantów z Warszawy. Chcieli się pochwalić. Oto co zauważono
Bateria od laptopa przyczyną dramatu na pokładzie samolotu United Airlines
Caryca Putina naprawdę to powiedziała. "Śmiać się, czy płakać"
Rosjanie przeżyli atak. Stanęli przed kamerami
Pięciolatek usiadł do pianina. Nagranie małego geniusza to hit sieci
Wyniki Lotto 07.02.2023 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Maja Bohosiewicz bez zahamowań. "Przełkniesz wszystko inne"
Tragedia w koszarach. Żołnierz wypadł z okna na drugim piętrze!
Rolnik znalazł to na własnym polu. Miał szczęście
Bestia w mundurze skazana. Przez lata więził i gwałcił kobiety
Taki makaron omijaj z daleka. Może być śmiertelnie niebezpieczny
Wandale zdewastowali cmentarz. Ksiądz montuje kamery
Tragiczny finał romantycznej kolacji. 20-latka nie żyje
Nietypowy prezent. Papież otrzymał go od małego chłopca
Płakała w słuchawkę: "Tato, miałam wypadek". Nie uwierzył
Kadyrow o końcu wojny. "Zachód uklęknie"
Mama zdradza, kiedy jej dziecko zaczęło mówić. To nieprawdopodobne!
Utrudniają zasypianie. Zakazane przed snem
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Była godz. 8:29. Zdjęcie z Beskidu Śląskiego. To nie fotomontaż
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Ekspert z Ibizy spojrzał na Szydło. Nie ma wątpliwości
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rodowicz nie wytrzymała. Oto co jeden z seniorów zrobił na wizji w TVP
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
W Biedronce chwyciła za telefon. To dowód, że ludzie naprawdę to robią
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Zapukają do domów Polaków. Lepiej otworzyć drzwi
Zaskakujące wieści z Watykanu. Decyzja papieża nie podoba się w Polsce
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
"Dwuznaczne odgłosy". Dwie 16-latki i trzech policjantów bohaterami skandalu
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Rosjanie stracili największy okręt. Wcale nie przez wojnę
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
"Limit dzienny 6 opakowań". W poniedziałek w Biedronce się zacznie
Zobaczyli palce Cichopek. To może oznaczać jedno
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić