Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Jakub Ruźniak
|
aktualizacja

Wioska smerfów. Niebieska wioska w Andaluzji

6
Podziel się:

Júzcar w hiszpańskiej Andaluzji to z pozoru zwyczajne miasteczko, jakich wiele w tym regionie. Zamiast tradycyjnej, białej zabudowy, wszystkie budynki mają charakterystyczny niebieski kolor elewacji. Wygląda jak wioska smerfów. Dlaczego ta miejscowość jest inna?

Kiedyś Júzcar nie różniło się niczym od innych andaluzyjskich miejscowości
Kiedyś Júzcar nie różniło się niczym od innych andaluzyjskich miejscowości (Shutterstock.com)

Jeszcze w 2011 r. Júzcar nie różniło się niczym od innych andaluzyjskich miejscowości zwanych "pueblos blancos" ("białe wioski"). Wszystko zmieniło się, gdy hiszpański oddział firmy Sony, chciał wybudować wioskę smerfów, która byłaby promocją dla nowego filmu o tych niebieskich stworzeniach.

Okazało się jednak, że wybudowanie całej wioski jest zbyt kosztowne, nawet dla tak dużej firmy jak Sony, dlatego zdecydowano się przemalować to, co już istnieje. Nie wiadomo dokładnie, co przekonało producentów do tego, że to właśnie Júzcar stał się smerfną wioską. Może to położenie wśród gór? Może otaczające widoki? A może zupełnie coś innego? Trudno powiedzieć.

W każdym razie mieszkańcy zgodzili się na przemalowanie wszystkich budynków w mieście – włącznie z XVI-wiecznym kościołem, cmentarzem i ratuszem. Po pewnym czasie wygląd miasteczka miał powrócić do swojej pierwotnej formy. Tak się jednak nie stało. Mieszkańcy byli zaskoczeni wzrostem popularności swojego miasteczka wśród turystów i zdecydowano się zostawić wioskę smerfów na stałe.

Júzcar pełne jest bajkowych postaci wymalowanych na budynkach. Można też tam znaleźć trzy kilkumetrowe figury Smerfetki, Papy Smerfa i Ważniaka – ten ostatni został już pozbawiony przez przyjezdnych okularów i trzymanego w ręce ołówka. Oprócz tego przygotowane są różne atrakcje dla najmłodszych, np. malowanie twarzy na niebiesko czy zwiedzanie jaskini Gargamela.

Júzcar, choć jest popularne zwłaszcza wśród turystów z małymi dziećmi, to w dalszym ciągu jest tylko niewielką miejscowością zamieszkaną przez nieco ponad 200 osób, którzy nie spodziewali się takiego wzrostu zainteresowania. Wcześniej do tego położonego między Rondą a Malagą miasteczka przyjeżdżało ok. 9 tys. zwiedzających, a teraz jest ich przynajmniej 10 razy więcej. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że Júzcar nie posiada wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla turystów. Jeśli chcemy więc tam się udać, musimy to zrobić wcześnie rano – zanim zrobią to inni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego bohaterowie Disneya noszą rękawiczki?
KOMENTARZE
(6)
Ewa
2 lata temu
Dr. Viera Scheibner z Australii, najbardziej znana międzynarodowa ekspertka w dziedzinie chorób spowodowanych przez szczepionki, odkryła związek między potrójną szczepionkę przeciwko błonicy, krztuścowi i gruźlicy oraz zespołowi nagłej śmierci u dzieci. Jest to sprawdzony i udowodniony naukowo fakt. Wiele dzieci poprzez zastosowanie tej szczepionki staje się inwalidami. Wiele innych dzieci zachorowało na autyzm, krótko po szczepieniu. Według badań przeprowadzonych w Kalifornii, w 1999 roku, przypadki autyzmu w ciagu roku rosną o 273%. Autyzm sam w sobie nie istnieje, jest powodowany w szczepionkach, doprowadzających do powolnego niszczenia mózgu.
Stefan
2 lata temu
Jakie naukowe prace zezwalają na podawanie dzieciom 16 szczepionek zawierających aluminium w dawce powyżej 25 mcg [łącznie ponad 200] kiedy to wiadomo od 40 lat, że aluminium uszkadza układ nerwowy i powoduje demencje.
inge
2 lata temu
pieknafajna wioska bym chciala tam zamieszkac... a moze wyemigruje tam :)
węgiel
3 lata temu
Kontrola rodzicielska bo to nie tak jak myślisz
lustro
3 lata temu
Sam łapę się bo świadomy jestem że nie miejsca... jak coś to nowa
nuta
3 lata temu
Skoro oni o tym wiedzą że ja to wiem to robią otoczke logiczne tak jak ja. Ryś bo to nie tak jak myślisz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić