Wyjeżdżasz na wakacje? Wrzuć monetę do zamrażalnika

24

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Przed wyjazdem i opuszczeniem domu na dłużej każdy z nas musi pamiętać o wielu rzeczach. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przed podróżą warto wrzucić monetę do zamrażalnika. Po co to robić przed wakacjami i co nam to da?

Wyjeżdżasz na wakacje? Wrzuć monetę do zamrażalnika
Wyjeżdżasz na wakacje? Wrzuć monetę do zamrażalnika (unsplash)

Przed wyjazdem na wakacje zawsze sprawdzamy, czy zamknęliśmy wszystkie okna. Czasami zakręcamy też wodę z obawy przed zalaniem. Niestety, często zapominamy o tym, że w trakcie naszej nieobecności może mieć miejsce awaria prądu. 

Żywność w zamrażarce a wyjazd wakacyjny

Niemal każdy z nas trzyma w zamrażarce duże ilości jedzenia. Są tam mrożone mięso, ryby, owoce, warzywa i wiele innych produktów żywnościowych. Wyjeżdżając na wakacje, kilka dni przed planowaną podróżą staramy się opróżnić lodówkę, aby nic, co się w niej znajduje, nie zepsuło się pod naszą nieobecność.  

Produkty znajdujące się w zamrażarce zazwyczaj zostawiamy i nie martwimy się o nie. Skoro są zamrożone, to nie powinny ulec zniszczeniu. Niebezpieczeństwem dla mrożonek jest jednak przerwa w dostawie prądu.

Trik z monetą w zamrażarce. Jak sprawdzić, czy nie było prądu?

Trik z monetą w zamrażarce pomoże nam sprawdzić, czy w czasie wakacji w domu miała miejsce przerwa w dostawie energii elektrycznej. Przed wyjazdem nalej wodę do kubka lub pojemnika, który nie pęknie pod wpływem mrozu i włóż go do zamrażalnika. Kiedy z wody powstanie lód, połóż na jego wierzchu monetę. Po powrocie z wakacji sprawdź, co stało się z twoją monetą.

Jeżeli moneta pozostała w swoim wcześniejszym położeniu, to dobry znak. Podczas nieobecności nie było przerwy w dostawie prądu. Gdy moneta znajduje się w połowie szklanki, świadczy to o awarii prądu, jednak nie na tyle długiej, aby wyrzucać wszystko, co było w zamrażalce. W takim przypadku wystarczy, że wyrzucisz mięso, które jest najbardziej podatne na rozwój bakterii. 

Jeżeli z kolei moneta znajduje się na dnie szklanki, awaria prądu miała miejsce przez dłuższy czas. Wówczas nie warto ryzykować. Pozbądź się wszystkich rzeczy, które były w twoim zamrażalniku. 

Awaria prądu a jedzenie w zamrażalce. Dlaczego trzeba je wyrzucić?

Przy mrożeniu produktów żywnościowych część bakterii ginie, pozostałe natomiast ulegają wyłącznie "uśpieniu". Z tego powodu ponowne zamrożenie i rozmrożenie żywności może spowodować nadmierne namnożenie się niebezpiecznych bakterii. W rezultacie spożycie takiego jedzenia może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Co więcej, żywność, która została dwukrotnie zamrożona i rozmrożona, traci swoją pierwotną konsystencję i smak.

Zobacz także: Zepsute mięso w lodówce. Tych kilku oznak lepiej nie lekceważyć
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić