Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Ból w prawym boku może ostrzegać o tętniaku aorty. Nie lekceważ

5
Podziel się:

Ból w prawym boku może być objawem wielu schorzeń i na początku trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Jeżeli występuje u nas tego rodzaju dolegliwość to najpierw powinniśmy udać się do lekarza.

Ból po prawej stronie brzucha może sygnalizować o chorobie
Ból po prawej stronie brzucha może sygnalizować o chorobie (Getty Images)

Ból w prawym boku – co może oznaczać ta dolegliwość?

Jeżeli nagle poczujemy tępy ból, po prawej stronie, w podżebrzu, to może oznaczać kamicę żółciową. Wówczas ból będzie promieniował pod prawą łopatkę i będą mu towarzyszyły nudności, wzdęcia i wymioty. Tego rodzaju boleści są nie do zniesienia, bez względu na to w jakiej pozycji ułożymy swoje ciało.

Jeśli nagle poczujemy silny ból w prawym boku i ta dolegliwość będzie się utrzymywała przez dłuższy czas, to może być objawem stanu zapalnego. Przy stanach zapalnych naciśnięcie powłoki brzusznej lub wykonanie ruchu spowoduje nasilenie bólu. Dodatkowo przy tym schorzeniu pojawia się napięcie mięśni powłok brzucha. Tego typu symptomy sygnalizują zapalenie otrzewnej. Stan ten stwarza zagrożenie dla naszego życia i wtedy konieczny jest zabieg operacyjny.

Gdy ból w prawym boku jest pulsujący i promieniuje do krzyża albo nawet do okolic krocza, to być może w naszym organizmie rozwija się tętniak aorty brzusznej. W takim wypadku bezzwłocznie powinniśmy pójść do lekarza. W najgorszym wypadku może dojść do pęknięcia tętniaka. Wtedy następuje wstrząs krytyczny, ból jest nie do wytrzymania i w celu ratowania życia niezbędna jest operacja.

Nieustępujący ból w prawym boku, może mieć swoją przyczynę w jelitach. Może oznaczać również przewlekłe zapalenie wyrostka albo pęcherzyka żółciowego. Jeżeli poza bólem, występuje też niedokrwistość to bardzo możliwe, że mamy do czynienia z rakiem okrężnicy.

Jeżeli boleści się nasilają i pojawiają w górnej okolicy brzucha, a towarzyszy im gorączką, wymioty, zmiana barwy moczu na ciemną, jasny stolec i żółty kolor białek oczu, to mogą być objawy raka trzustki albo zapalenia wątroby. Takie objawy również wymagają jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
uzdrowiciel
12 miesięcy temu
Kiedy z rana pada deszcz i boli z prawej strony to pewnie rak, a gdy świeci słońce to wzdęcie.
gosc
12 miesięcy temu
dla mnie biotad to number1 poczytaj sobie na alleg
prawda
12 miesięcy temu
Nie czarujmy się, lekarze od lat stosują statystykę a nie prawdziwe szukanie przyczyn dolegliwości, jak ktoś młody, to od razu wykreślają w głowie masę schorzeń, bo "za młody", i nie dziwi nic, że potem ci młodzi umierają na raka, tętniaka czy zawał. Polscy lekarze nie wysyłają młodych na prawdziwe diagnozy, bo są "za drogie" dla budżetu. Jak sam się nie zdiagnozujesz, to po tobie. ja za młodu sama sobie postawiłam diagnozę i potem prywatnie zrobiłam badania, żeby to wykluczyć, niestety się potwierdziły, a lekarka zszokowana pyta mnie, dlaczego ona nic o tym nie wie??? Powiedziałam, że mnie spławiła, kiedy prosiłam o badania!!!
Wesley
12 miesięcy temu
Straszycie ludzi i zaraz będzie multum telefon na pogotowie i kolejki na sorach. Ból w prawym boku to może się pojawił przy złym skłonie tułowia. Zaraz każdy ból głowy będzie glejakiem. A ból w klp zawałem serca. Napiszczie jeszcze,że ból kolan nadaje się do odjęcia kończyny. Kto w ogóle pisze takie artykuły.
pawel
12 miesięcy temu
na coś muszę umrzeć - prawda panie dochtorze ? - a jest lekarstwo na śmierć ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić