Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Cichy objaw chłoniaka. Może pojawić się, gdy wypijemy alkohol

1
Podziel się:

Chociaż wciąż lekarze nie znają jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworów układu limfatycznego, to istnieje szereg objawów, które mogą nas ostrzegać przed chłoniakami. Na co warto zwrócić uwagę, by chorobę można było wykryć na wczesnym etapie?

Objawy chłoniaka najczęściej pojawiają się na skórze
Objawy chłoniaka najczęściej pojawiają się na skórze (Getty Images)

Chłoniak – nowotwór atakujący układ limfatyczny. Jakie daje objawy?

Do czynników mogących wpływać na powstawania chłoniaków należą:
- leczenie immunosupresyjne,
- zakażenia wirusowe (np. EBV, CMV),
- promieniowanie jonizujące.

Lekarze podkreślają, że więcej przypadków nowotworów układu limfatycznego odnotowuje się wśród pracowników należących do sektora przemysłu chemicznego, zwłaszcza gumowego i petrochemicznego, jak również strażaków, rolników, czy osób używających w swojej codziennej pracy farb do włosów.

Eksperci widzą również związek chłoniaków nieziarnicznych z chorobami autoimmunologicznymi o przebiegu miejscowym lub układowym. Na rozwój tego rodzaju nowotworu są więc narażeni pacjenci z chorobą Hashimoto, zespołem Sjögrena, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz cierpiący na toczeń rumieniowaty układowy.

Wiele objawów, które mogą wskazywać na to, że nasze ciało zaatakował chłoniak, zależy od jego rodzaju. Ale do najczęściej pojawiających się symptomów rozwijających się już na wczesnym etapie, są powiększone węzły chłonne szyi, pod pachami, w okolicach obojczyków czy w pachwinach.

Najczęściej obserwuje się twarde zgrubienia, które są niebolesne i nie przesuwają się podczas badania. Zaniepokoić nas powinna również gorączka, nocne poty, powtarzające się infekcje i dokuczliwe swędzenie skóry. Objawem chłoniaka może być również nagła utrata masy ciała.

W przypadku chłoniaka Hodgkina niespecyficzny objaw może pojawić się po wypiciu napojów wysokoprocentowych. Nietolerancja alkoholu w przypadku nowotworu może powodować ogromne zmęczenie, którego nie jesteśmy w stanie okiełznać oraz ból węzłów chłonnych.

Należy pamiętać, że gdy wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni, powinny być skonsultowane z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
gosc
rok temu
poczytaj sobie o biotad na alleg
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić