Czujesz ten zapach? To może być pierwszy objaw niewydolności wątroby

491

Gdy w naszym organizmie toczy się proces chorobowy, ciało wysyła nam ważne sygnały. Niektóre z objawów łatwo przeoczyć. Jeśli jednak zauważyłeś, że w ostatnim czasie zmienił się zapach twojego ciała to znak, że możesz mieć problemy ze zdrowiem.

Czujesz ten zapach? To może być pierwszy objaw niewydolności wątroby
(123RF)

Zapach ciała

Dziwny zapach naszego ciała czy brzydka woń z naszych ust nie zawsze muszą świadczyć o braku higieny. Mogą bowiem wskazywać na niektóre bardzo niebezpieczne schorzenia. Jeśli przykry zapach z ust pojawił się u ciebie wraz z takimi objawami jak czkawka, zgaga czy ból brzucha, to możesz mieć refluks żołądkowo-przełykowy lub wrzody żołądka czy dwunastnicy.

Zapach surowej ryby

Gdy z twoich ust czuć zapach surowej ryby, możesz cierpieć na niewydolność wątroby. W przypadku zapachu acetonu dobiegającego z jamy ustnej należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż jest to objaw zaawansowanej hiperglikemii.

Zapach moczu

Mocz o zapachu kwaśnych jabłek, przypominający sfermentowane owoce to jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Z kolei zapach ciała określany jako "mysi" towarzyszy pacjentom chorującym na fenyloketonurię. Co ciekawe, pot osoby cierpiącej na schizofrenię pachnie octem, a pacjentów z zaawansowanym czerniakiem – benzyną.

Dziwny zapach ciała towarzyszy też niewydolności nerek. Wówczas pot pachnie amoniakiem.

Uwagę należy zwrócić nie tylko na zapach potu, ale i jego ilość. Nadmierne pocenie się, czy nocne poty wymuszające na nas zmianę piżamy, to symptomy gruźlicy, cukrzycy, akromegalii, choroby Parkinsona czy nowotworu.

Autor: DMI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić