Gdy pojawia się na skórze to znak, że serce jest na wykończeniu

16

Zawał serca pojawia się nagle i często zagraża życiu. Jednak sygnały ostrzegawcze o tym, że jesteśmy narażeni na doświadczenie zawału, pojawiają się długo przed stanem chorobowym. Jeden z nich może pojawić się na skórze.

Gdy pojawia się na skórze to znak, że serce jest na wykończeniu
(Getty Images)

Zawał serca poprzedzają sygnały ostrzegawcze

Do objawów zawału serca należą ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, ból w nadbrzuszu i kołatanie serca. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu. Wśród przyczyn zawału serca wyróżnia się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, cukrzycę, a także niewłaściwy styl życia.

Warto wiedzieć, że niepokojące objawy możemy również zaobserwować na skórze.

Objawy na skórze, które mogą zwiastować zawał

Lekarze z Amerykańskiej Akademii Dermatologii zwracają uwagę na wysypkę, która pojawia się na skórze. Skupisko guzków, które przypominają pryszcze, może być spowodowane złogami tłuszczowymi. To tzw. kępki żółte, które najczęściej pojawiają się na skórze powiek. Wskazują one na podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów, które mogą prowadzić do rozwoju miażdżycy i w konsekwencji zawału serca. Chociaż wydaje się, że kępki żółte są problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym, nie warto ich ignorować.

Kolejny objaw, na jaki trzeba zwrócić uwagę to czerwone lub fioletowe linie pod paznokciami. Zwykle są one przyczyną urazu, ale mogą pojawiać się też w przebiegu chorób serca. Jeśli tak się dzieje, towarzyszy im często wysoka gorączka i słabe bicie serca.

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa oraz kardiologa.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić