Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Lekarze ostrzegają. Ten preparat może działać jak trucizna

38
Podziel się:

W mediach pojawiła się sensacyjna informacja, że wyciąg z krzewu o nazwie brucea javanica jest skutecznym lekarstwem na nowotwór trzustki. Jest to preparat powszechnie używany w medycynie chińskiej. Eksperci podkreślają, że żadna roślina nie wyleczy raka, a w niektórych przypadkach może działać jak trucizna.

Lekarze ostrzegają. Ten preparat może działać jak trucizna
Medycy ostrzegają przed tym preparatem (Getty Images, Getty Images)

Brucea javanica znajduje swoje zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Preparaty na bazie tej rośliny są podawane pacjentom, którzy cierpią powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wyniki badań naukowych potwierdziły, że substancje w niej obecne wykazują właściwości przeciwzapalne, cytotoksyczne i antywirusowe. W internecie pojawiły się doniesienia wskazujące, że brucea javanica jest skuteczną bronią w walce z nowotworami, w tym z rakiem trzustki.

Dr Leszek Borkowski dementuje te pogłoski. Lekarz podkreślił, że jeśli istniałby bezpieczny i skuteczne lekarstwo na nowotwór, wówczas medycy i naukowcy z całego świata wiedzieliby o tym.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że alternatywne leczenie raka jest krzywdzeniem pacjentów onkologicznych. Rośliny, które cały czas się pojawiają w obiegu publicznym, noszą zawsze znamiona procesu marketingowego. Jest to przygotowanie biednych pacjentów i ich rodzin do zapędzenia w ślepą uliczkę, wydawania pieniędzy na rzeczy, które nie mają żadnych właściwości zwalczających nowotwory - stwierdził podczas rozmowy z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Jak zauważył dr Borkowski podczas swojej praktyki klinicznej, w krytycznych sytuacjach pacjenci szukają ratunku za wszelką cenę i próbują również alternatywnych metod leczenia. Jego zdaniem, należy pamiętać, że pewne rośliny mają w sobie substancje czynne, które mogą wchodzić niebezpieczną interakcję z niektórymi lekami. W efekcie te preparaty mogą stracić swoją skuteczność, a nawet stać się trucizną.

W rozmowie z redakcją WP abcZdrowie ekspert podkreślił, że zioła, które są skuteczne w Chinach, wcale nie muszą tak samo sprawdzać się w Europie. Dodał też, że sposób odżywiania i mikrobiota Chińczyków różni się od naszej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
lekarz
2 miesiące temu
Wspanialy wysyp glupot i idiotyzmow na forum. Poziom wiedzy internautow na rowni z pojmowaniem geometrii przez szympansy... ha ha ha
Muuu
2 miesiące temu
"Dr Leszek Borkowski dementuje te pogłoski. Lekarz podkreślił, że jeśli istniałby bezpieczny i skuteczne lekarstwo na nowotwór, wówczas medycy i naukowcy z całego świata wiedzieliby o tym." I pewnie wiedzą....proszę się zastanowić .Co by było gdyby roślinka z ogródka leczyła wszystko?! Wielo-bilionowe korporacje farmaceutyczne na czym by zarabiały? Chemioterapia-to drogie leki. A cala gama leków "osłonowych? do przemyślenia.... Po kilku wiekach stosowania kilkanaście roślin zostało zakazanych badź sa rakotwórcze... A szczep na paranoje 19----foliarze pisali o braku badań ; konsekwencjach zdrowotnych ; wzroście umieralności po szczyp; o mozliwym wpisaniu mRNA w nasz kod gen.... i co -poszukajcie w e-wydawnictwach anglosaskich...
Starej daty
2 miesiące temu
Lekarz- leczy, Bóg- uzdrawia...
Starej daty
2 miesiące temu
Może i naukowcy z całego świata rzeczywiście wiedzieli by, gdyby istniał skuteczny środek na raka. Niestety nie do końca jestem przekonany,czy podzielili by się z nami tą wiedzą. Zbyt duża kasa płynie z tej ludzkiej biedy.
Gepart
2 miesiące temu
Już badania baranów wykazały, że amontatuna nie działa na cowid. Mieszkam nieopodal Przemyśla i wiem, że tysiące ludzi tam się wyleczyło nawet w beznadziejnej sytuacji, nawet wielu moich znajomych.
Józek
2 miesiące temu
skąd wiedzą, że lek nie działa skoro nie znają przyczyny powstawania raka trzustki - tak twierdzi medycyna akademicka.Skąd wiedzą, że może działać jak trucizna. Bodajże Paracelsus napisał "wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną zleży to tylko od dawki"
zzx
2 miesiące temu
skoro tzw. medycy mówią że, znaczy że działa.
Wojciech
2 miesiące temu
Woda też będzie niebezpieczna trucizna jeśli się jej źle użyje.
takto
2 miesiące temu
Ci sami lekarze co zachwalają szczepionki na covid ?
Mokosz
2 miesiące temu
W internecie krąży informacja że aloes jest rakotwórczy , mnie to wygląda na atak na leczenie i używanie wszelkich preparatów naturalnych .Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą.
Naturalne Ter...
2 miesiące temu
Oczywiście, że ekstrakt naturalny może wyleczyć. Natura ma wszystko by nas uzdrowić ale jej nie szanujemy. Jad żmij, jad pszczół, grzyby, pleśnie i wiele innych
Olo
2 miesiące temu
Nie wiem czy czy Słyszeliście że Unia Europejska zabroniła stosowania czerwonego sfermentowanego ryżu na obniżenie cholesterolu twierdząc że może wywołać zapalenie wątroby Powodem jest to że statyny sztuczne zalegają w magazynach firm farmaceutycznych nie schodzą im a że mają super skutki uboczne to Uni Europejskiej nie interesuje żenujące
Hiu grand
2 miesiące temu
Sól kuchenna też może stać się trucizną.😇
Gość
2 miesiące temu
Prawie wszystkie leki pochodzą od roślin, więc takie wieści to manipulacje, bo jest zwrot w kierunku medycyny naturalnej i holistyczne podejście do leczenia, ludzie wreszcie otwieraja oczy i głowy. Dlaczego kolejny raz usuwacie ten koentarz?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić