Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 
aktualizacja 

Lepiej ograniczyć. Może trwale uszkodzić wzrok

50

Jaskra jest bardzo niebezpieczną chorobą, która nieleczona może prowadzić nawet do nieodwracalnej utraty wzroku. Okazuje się, że jednym z czynników ryzyka zachorowania na jaskrę i wystąpienia zespołu eksfoliacji, jest regularne picie znacznych ilości kawy.

Lepiej ograniczyć. Może trwale uszkodzić wzrok
Nadmiar kawy może przyczynić się do jaskry (Photographer: Dimitri Vervitsiotis)

Jaskra to schorzenie, która powoduje postępujące pogorszenie wzroku. Główną przyczyną rozwoju tej choroby jest za wysokie ciśnienie w gałce ocznej. W przedniej komorze oka znajduje się przejrzysta ciecz. Kiedy jej przepływ jest zaburzony, wówczas wzrasta ciśnienie i dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Na wstępnym etapie rozwoju jaskra może nie dawać żadnych symptomów lub wysyłać sygnały, które wydają się niegroźne, dlatego często są bagatelizowane i nieleczone przez lata.

Pamiętajmy jednak, że nie podjęcie leczenia może powodować nawet całkowitą utratę wzroku. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby cierpiące na cukrzycę, krótkowzroczność, nadciśnienie, miażdżycę i hiperglikemię. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców, na jaskrę narażeni są również ci, którzy spożywają duże ilości kawy zawierającej kofeinę.

Wyniki tej analizy zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie okulistycznym "Investigative Ophthalmology & Visual Science". Badacze doszli do wniosku, że nadmierne spożywanie kawy, czyli przynajmniej trzech filiżanek dziennie, przyczynia się do złuszczania torebki soczewki ocznej i tym samym zwiększa ryzyko rozwoju jaskry wtórnej.

Jeden z autorów badań, dr Anthony Khawaja z Ophthalmology University College London (UCL), podkreślił, że najbardziej narażone na rozwój jaskry torebkowej i wystąpienie zespołu eksfoliacji są osoby obciążone genetycznie. Dlatego osoby, u których w rodzinie odnotowano przypadki jaskry, powinny ograniczyć picie kawy. Podczas badań nie zauważono, jakoby spożywanie innych produktów z kofeiną takich jak herbata, kakao czy czekolada, niosło ze sobą ryzyko rozwoju jaskry.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić