Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Ma kształt motyla. Objaw wskazuje, że wirus zaatakował organizm

8
Podziel się

Gdy pojawia się na ciele, trudno go przeoczyć. Ma charakterystyczną barwę i kształt, chociaż w przypadku różnych schorzeń może wyglądać nieco inaczej. Jak rozpoznać rumień i kiedy skontaktować się z lekarzem?

Rumień to objaw wielu chorób
Rumień to objaw wielu chorób (Getty Images)
bETFszKd

Rumień na skórze. O jakich chorobach może świadczyć?

Wyróżniamy kilka rodzajów rumienia. Rumień wielopostaciowy to symptom charakterystyczny dla nadwrażliwości na leki oraz substancje chemiczne znajdujące się w naszym otoczeniu. Objawia się zlewającymi się ze sobą rumieniami obrączkowatymi. Pojawiają się też pęcherze i nadżerki.

bETFszKf

Rumień trwały to charakterystyczny objaw reakcji alergicznej na niektóre leki czy potrawy. Zawsze pojawia się w tym samym miejscu.

Rumień zakaźny ma kształt motyla. To objaw choroby wirusowej. Wraz z jej rozwojem rumień pojawia się w różnych miejscach na ciele.

Rumień guzowaty ma podłoże autoimmunologiczne, chociaż może być też wywołany reakcją alergiczną na leki. To duże, czerwone i bolesne guzy na ciele, które są opuchnięte. Towarzyszy im ból stawów oraz podwyższona temperatura.

bETFszKl

Rumień lombardzki, znany też jako pelagra, jest wywołany niedoborem witaminy B3. Można go zaobserwować na dłoniach i twarzy. W przebiegu tej choroby pojawia się też biegunka, osłabienie, bezsenność, agresja, problemy z koordynacją oraz otępienie.
Rumień stwardniały inaczej gruźlica stwardniała, charakteryzuje się guzowatymi zmianami na skórze. Objawy nasilają się wiosną i jesienią.

Rumień wędrujący to najbardziej charakterystyczny symptom boreliozy, który niestety nie pojawia się zawsze, dlatego choroba jest często trudna do zdiagnozowania. Można go z łatwością rozpoznać, gdyż ma kilka swoistych cech. To okrągłe zaczerwienienie skóry o średnicy ok. 5-7 cm, ma jednolity kształt lub składa się okręgu powstającego wokół jasnej plamy lub zaczerwienienia. Rumień ten najczęściej się rozlewa i rozrasta. Rzadziej ma nieregularny kształt czy wybroczyny mu towarzyszące. Rumień wędrujący pojawia się dzień lub dłuższy czas po ukąszeniu. Zazwyczaj jest bezbolesny, nie towarzyszy mu ani świąt ani pieczenie. Gdy go zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETFszKG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
wiem
6 miesięcy temu
To nieprawda, że rumień wędrujący jest tylko okrągły - może być kołem z wypełnionym wnętrzem, może być obręczą, może być nieregularną plamą, często bardzo bolesną, a może go nie być w ogóle, a zaczynają się pojawiać bóle stawów i mięśni lub objawy różnych chorób - zawsze trzeba zrobić test na boreliozę, bo to jest straszna choroba!
ivi
6 miesięcy temu
gdzie jest moj komenntarz o biotad?
lalka
6 miesięcy temu
Taki stan zapalny miał mój mąż rok temu, po ugryzieniu meszki. Wiedziałam, że istnieją, nie wiedziałam, jak wyglądają. Dziś wypatrzę każdą, należy zapamiętać wygląd wroga.
bETFszKH
oburzony
6 miesięcy temu
Czy o2 mogłoby nie zatrudniać do pisania postów uczniów z ostatniej ławki?...
Jag
6 miesięcy temu
"....nie towarzyszy mu świąt..." ????? A o które Święta chodzi przy rumieniu?
ozzi
6 miesięcy temu
gdzie moj komentarz o biotad?
AAAAAAA
6 miesięcy temu
Znów wypowiedź geniusza.
sceptyk
6 miesięcy temu
Jaki wirus? Rumień stwardniały inaczej gruźlica stwardniała, charakteryzuje się guzowatymi zmianami na skórze. Wywołuje ją prątek gruźlicy – kwasooporna, słabo Gram-dodatnia bakteria. Również borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić