aktualizacja 

Mało znany objaw raka płuc. Zwróć uwagę na oczy

11

Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Mówi się, że to podstępna choroba, gdyż przez wiele lat może nie dawać wyraźnych objawów lub powodować niecharakterystyczne symptomy. Jeden z nich widoczny jest w oczach chorego.

Mało znany objaw raka płuc. Zwróć uwagę na oczy
(Getty Images)

Amerykańscy naukowcy z American Cancer Society ostrzegają, by nie bagatelizować niepokojących nas objawów, nawet tych, które mogą nam się wydawać błahe i niegroźne. Do typowych symptomów raka płuc możemy zaliczyć kaszel, bóle w klatce piersiowej, zmianę barwy głosu, uporczywą chrypkę czy powtarzające się infekcje układu oddechowego.

Eksperci mówią też o mnie charakterystycznych objawach wskazujących na zaawansowane stadium choroby. Chodzi o zażółcenie gałek ocznych. Żółty kolor widoczny w oczach może świadczyć o tym, że rak płuc zaatakował nasze ciało, a komórki nowotworowe zajęły już wątrobę. Zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne symptomy, takie jak ciemniejsze zabarwienie moczu czy zżółknięta skóra. Objaw ten pojawia się również w przebiegu innych chorób. Może świadczyć o stanach zapalnych trzustki, marskości wątroby, kamieniach w drogach żółciowych czy żółtaczce. Pamiętaj, by nigdy nie lekceważyć zmiany zabarwienia gałek ocznych czy skóry i jak najszybciej skonsultować ten symptom ze swoim lekarzem.

Do nietypowych objawów raka płuc możemy też zaliczyć też zmiany skórne o charakterze rumieniowo-obrzękowym, które pojawiają się na twarzy, zwłaszcza w okolicy oczu oraz palce pałeczkowate nazywane też placami dobosza czy palcami Hipokratesa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić