Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Mit na temat piwa. Wierzyliśmy w to przez lata

88

Wiele osób zastanawia się, czy woda z kranu rzeczywiście przyczynia się do rozwoju kamicy nerkowej i czy regularne picie piwa pomoże pozbyć się kamieni nerkowych. Czas najwyższy obalić kilka mitów związanych z powstawaniem kamieni nerkowych.

Mit na temat piwa. Wierzyliśmy w to przez lata
Piwo nie chroni przed kamicą nerkową (© copyright Kypros 2017 all rights reserved)

Czy woda z kranu powoduje powstawanie kamieni nerkowych?

Czy kamień, który powstaje podczas gotowania wody i osadza się w czajniku, może gromadzić się również w naszych nerkach? Czy dotyczy to również picia wody prosto z kranu? Jak się okazuje, jest to mit i żadne badania naukowe nie potwierdzają, że twardość wody przyczynia się powstawania kamieni nerkowych. Jednak spożywanie twardej wody może zaburzać procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie, czego efektem jest tworzenie się złogów fosforanów, moczanów, szczawianów i cholesterolu.

Czy picie piwa chroni przed rozwojem kamicy nerkowej?

To również mit, o którym należy zapomnieć. Piwo wykazuje silne właściwości moczopędne i wpływa korzystnie na proces diurezy, dlatego można uznać, że w pewnym sensie ten popularny napój alkoholowy filtruje nasze nerki. Nie oznacza to jednak, że regularnie pijąc piwo, oczyszczamy drogi moczowe ze złogów kamieni i tym samym zmniejszamy ryzyko rozwoju chorób nerek.

Czy nasza dieta nie ma wpływu na tworzenie się kamieni nerkowych?

Pamiętajmy, że nasz codzienny jadłospis ma ogromne znaczenie w profilaktyce wielu poważnych chorób, w tym kamicy nerkowej. Osoby borykające się kamieniami nerkowymi powinny zredukować do minimum spożywanie białka (zwłaszcza roślinnego) i soli kuchennej. Przy problemach z nerkami należy częściej sięgać po świeże warzywa i owoce. Pacjenci z kamicą wapniową powinni uważać na produkty bogate w wapń. Można do nich zaliczyć mleko, śmietanę, twaróg czy żółty ser. Niewskazane jest również regularne sięganie po czekoladę, ryby i produkty białkowe.

Czy całkowite pozbycie się kamieni nerkowych oznacza, że już się nie pojawią?

Jeśli uda nam się całkowicie wyeliminować kamienie nerkowe z organizmu, to wcale nie znaczy, że pozbyliśmy się ich na zawsze. Niezależnie od tego, czy je rozkruszymy, czy "urodzimy", choroba może powrócić nawet po 5-10 latach. Żeby zapobiec nawrotom kamicy nerkowej, należy codziennie pamiętać o odpowiednio dobranej diecie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić