Mizoginia - co to takiego? Jak wygląda leczenie?

15

Mizoginia to bardzo mocne uprzedzenie, a nawet silna nienawiść skierowana do płci pięknej. Jakie są typowe objawy tego zaburzenia i jakie są przyczyny jej powstania? Czy z mizoginii można się wyleczyć?

Mizoginia - co to takiego? Jak wygląda leczenie?
Mizoginia - co to takiego? Jak wygląda leczenie? (iStock)

Termin "mizoginia" został zaczerpnięty ze starogreckich słów "misos", czyli nienawiść oraz "gyne" (kobieta). Oznacza bardzo mocne uprzedzenie, a nawet silną nienawiść skierowaną do płci pięknej. Z pozoru może wydawać się, że mizogin to mężczyzna, który nienawidzi kobiet. W rzeczywistości jednak mizoginem może być również kobieta, która będzie czuła wstręt w stosunku do przedstawicielek tej samej płci. Szacuje się, że nawet 5 proc. osób, które odczuwają odrazę do płci żeńskiej stanowią kobiety. 

Mizoginia a gynofobia

Wyjaśniając pojęcie mizoginia należy zaznaczyć, że mizoginii nie powinno się mylić z gynofobią. Gynofobia to inne schorzenie objawiające się lękiem przed kobietami. Osoby z tym zaburzeniem odczuwają strach na sam widok przedstawicielki płci pięknej. Taki lęk mocno utrudnia nawiązanie jakichkolwiek relacji z kobietami.

Mizoginia - przyczyny 

Obecnie najczęściej mówi się o kilku teoriach mogących wyjaśniać powody pojawienia się mizoginizmu, w zależności od źródła problemu. Wśród czynników jej sprzyjających są:

- dominująca rola matki w domu - matka była apodyktyczna, despotyczna, 

- wyniesione z domu zachowania braku szacunku ojca wobec matki,

- zazdrość - z różnych powodów w stosunku do innych kobiet (może chodzić zarówno o czyjąś urodę, figurę, jak i męża, a także styl życia czy posiadanie dzieci),

- zazdrość męska o możliwość rodzenia dzieci przez kobiety i rolę kobiety jako matki,

- niektóre choroby psychiczne, np. stany lękowe,

- strach - w tym przypadku chodzi o lęk związany z agresywną postawą dotyczącą choćby straty stanowiska czy obecnej pozycji społecznej na rzecz przedstawicielki płci pięknej,

- przykre doświadczenia życiowe, w których kobiety odgrywały główna rolę - mogą to być nawet dziewczyny wyśmiewające chłopców za nastoletnich czasów,

- negatywne przeżycia z doświadczeń o podłożu seksualnym wśród mężczyzn - mogli zostać wyśmiani czy odrzuceni z powodu niepowodzeń.

Mizoginia - objawy, zachowania

Osoba będą mizoginem bardzo często jest tego zupełnie nieświadoma. Są jednak pewne charakterystyczne zachowania, które mogą być oznaką mizoginizmu. Są to:

- traktowanie przedmiotowo kobiet,

- niesprawiedliwe traktowanie kobiet,

- zachowania poniżające kobiety,

- postrzeganie płci pięknej jako trofeum,

- brak empatii wobec kobiet,

- unikanie towarzystwa kobiet,

- seksistowskie poglądy,

- faworyzowanie synów, 

- czasami przemoc wobec żony,

- krytykowanie kobiet, 

- poniżanie i wyśmiewanie kobiet,

- wrogość wobec kobiet,

- kontrolowanie kobiet, 

- zdradzanie żony. 

Seksizm a mizoginia

Mizoginia jest pod wieloma względami podobna do seksizmu, jednak te terminy mają inne znaczenie. Seksizm to dyskryminacja, uprzedzenie ze względu na płeć. Zazwyczaj seksizm powiązany jest z ideologią zakładającą, że jedna płeć jest lepsza od drugiej (chociaż warto zauważyć, że o wiele częściej gorsza płeć odnosi się do kobiet).

Termin seksizmu powstał do opisywania dyskryminacji kobiet, która miała miejsce w latach 60. Przez lata niewiele się w tym aspekcie zmieniło i takie poglądy wciąż są aktualne - kobiety stanowią mniejszość na wysokich stanowiskach i otrzymują niższe pensje.

Mizoginia - leczenie

Ze względu na to, że mizoginia to choroba o podłożu psychicznym, leczenie tej dolegliwości nie jest łatwe. Po pierwsze mizogin musi chcieć podjąć leczenia, a zatem musi być świadomy, że potrzebna mu pomoc. Osoby, które zdecydują się na leczenie zazwyczaj kieruje się do psychoterapeuty (bądź psychiatry jeśli choroba ma głębsze podłoże), który dopasowuje indywidualną terapię. W wielu przypadkach do takiej terapii włącza się odpowiednie techniki relaksacyjne. Jeżeli pacjent zasięga pomocy u psychiatry, to zdarza się, że rekomenduje on terapię behawioralną i przepisuje lekarstwa mające obniżyć odczuwane napięcia.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić