Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. JAR
|

Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem - komu przysługuje?

4
Podziel się:

Samotne matki mogą starać się o kredyt hipoteczny, ale często trudno o pozytywną decyzję. Alternatywą w takim przypadku są mieszkania komunalne i socjalne. Jak można się o nie ubiegać?

Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem - komu przysługuje?
Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem - komu przysługuje? (Pixabay)

Matki samotnie wychowujące dzieci mogą otrzymać mieszkanie komunalne, które jest własnością gminy. W celu otrzymania takiego lokum należy spełnić określone warunki, opisane w przepisach ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Warto zapoznać się z wyżej wymienioną ustawą i uchwałą, która dotyczy danej gminy, by poznać możliwości oferowane samotnym matkom. Jeśli po zapoznaniu się z wymaganymi kryteriami kobieta uzna, że ma szanse na mieszkanie komunalne, powinna złożyć właściwą dokumentację. Wśród niezbędnych dokumentów są: wniosek w urzędzie gminy, oświadczenie o stanie majątkowym każdego członka wchodzącego w gospodarstwo domowe, a także deklaracja o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego za trzy ostatnie miesiące.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku trafia się na specjalną listę dla starających się o mieszkanie komunalne. W przypadku, gdy w gminie zwolnią się lokale, proponuje ona wnioskodawcy trzy różne mieszkania (maksymalnie). Gdy jedno z mieszkań spodoba się przyszłej lokatorce, może podpisać umowę.

Obecność na liście oczekujących jest uzależniona od spełnienia kryteriów. Jeśli w czasie ubiegania się o lokal kobieta przestanie spełniać warunki, może zostać usunięta z listy. Do skreślenia z listy może dojść również po odrzuceniu każdego z trzech proponowanych mieszkań.

Lokal socjalny dla samotnej matki

Innym rozwiązaniem na pozyskanie mieszkania przez samotną matkę jest lokal socjalny. Aby otrzymać mieszkanie socjalne, również trzeba spełnić określone warunki. W tym przypadku kryterium dotyczące dochodu jest bardzo niskie - można maksymalnie zarabiać 1300 zł. W celu otrzymania lokalu socjalnego należy złożyć wniosek w MOPS-ie (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). Czynsz w takim mieszkaniu jest najczęściej o połowę niższy niż w standardowym mieszkaniu. Lokale socjalne są jednak często położone w na obrzeżach miasta, czasami mają gorsze warunki mieszkalne, np. są bez ogrzewania czy ciepłej wody.

Kredyt hipoteczny dla samotnej matki

Otrzymanie kredytu hipotecznego przez matkę samotnie wychowującą dziecko jest bardzo trudne. Nie istnieje kredyt dedykowany takiej grupie odbiorców. Trudności wynikają z oceny banku, które rozpatrują wnioski o przyznanie kredytu. Banki biorą pod uwagę zdolność kredytową, w szczególności wysokość dochodów ze źródeł akceptowalnych przez bank. Matka samotnie wychowująca dziecko będzie miała zazwyczaj niższe dochody niż para starająca się o kredyt, której dochody się sumują. Dodatkowo, samotnie wychowującym dziecko rodzicom trudniej zdobyć wymagany wkład własny - jest to obecnie 20 proc. wartości mieszkania.

Zobacz także: 16,1 proc. inflacji. Czy to zaskoczenie? Ekonomista: szczytu nie było i nie miało być
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Kolombo
3 miesiące temu
Niepokalane poczęcie jest obecnie dużym problemem.
xfg
3 miesiące temu
Matka bezrobotna bo dziecko nie dostało się do żłobka, wcześniej nie pracowała więc świadczeń 0. Konkubent bezrobotny, bo brak wykształcenia, nałóg i kryminalna przeszłość, zresztą zaraz wraca pod celę za alimenty. Największy problem to brak darmowych papierosów z mops-u. Matka z tatusiem lubiła dragi i los chciał, że dziecko ma stwierdzone adhd, dyslekcje, dysgrafie i dyskotekę :) szansą jest nowy wujek który czasem sypnie mamusię to będzie drugie 500 i fundusz alimentacyjny.
sdfg
3 miesiące temu
Chata socjalna i konkubent (w mopsie narzeczony) z doskoku.
Ech...
3 miesiące temu
Czyli mieszkam w norze z wieloosobowa rodzina, machnę se dzieciaka z kimkolwiek i dadzą mi chatę, wprawdzie też ruinę ale wyniose się w końcu z rodzinnej nory...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić