aktualizacja 

Najlepsze na żylaki. Twoje nogi będą wyglądać fenomenalnie

2

Są nie tylko wadą, ale także objawem złego stanu zdrowia. Nie da się ich całkowicie wyleczyć, jednak możliwe jest zahamowanie rozwój tej dolegliwości. Dowiedź się jak radzić sobie żylakami i jak im zapobiegać.

Najlepsze na żylaki. Twoje nogi będą wyglądać fenomenalnie
(Getty Images)

Żylaki pojawiają się, gdy w organizmie podnosi się ciśnienie tętnicze i krew wywołuje coraz większy nacisk na żyły w kończynach dolnych. Wówczas żyły nienaturalnie się rozszerzają i nie wracają do swojego wcześniejszego kształtu. Żeby zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków lub sobie z nimi poradzić, należy wcielić w życie kilka zdrowych nawyków.

Dbaj o prawidłową wagę

Nadwaga, otyłość i niska aktywność fizyczna zaburzają prawidłowe krążenie krwi i mogą zahamować odpływ krwi z kończyn dolnych. Jest to jedna z przyczyn powstawania żylaków. Żeby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, powinniśmy regularnie ćwiczyć, unikać tłustych potraw, wysokoprzetworzonej żywności i produktów bogatych w cukier. Poza tym do diety należy włączyć większą ilość warzyw, owoców i pokarmów zawierających błonnik. Żeby zapobiec żylakom, warto również rzucić palenie.

Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia

Jeżeli wykonujemy siedzącą albo stojąca pracę, powinniśmy przenosić ciężar ciała z palców na

pięty i odwrotnie oraz co jakiś czas przestępować z nogi na nogi Ważne jest również wykonywanie przysiadów i niezakładanie nogi na nogę. Nie powinniśmy także siedzieć na krawędzi krzesła, ponieważ w ten sposób uciskamy nasze uda.

Regularnie wykonuj masaż nóg

Masowanie nóg codziennie rano i wieczorem pomoże poradzić sobie z żylakami. Kończyny należy masować od stóp w kierunku pachwin. Dzięki temu poprawimy krążenie, zredukujemy obrzęki i pozbędziemy się uczucia ciężkich nóg.

Podczas odpoczynku trzymaj nogi w górze

Śpiąc z lekko do góry uniesionymi nogami poprawimy krążenie krwi w kończynach dolnych. Najlepszym sposobem jest włożenie poduszek pod nogi, żeby znajdowały się kilkanaście centymetrów nad powierzchnią łóżka. Natomiast w dzień w wolnej chwili możemy unieść nogi do góry i pod kątem prostym oprzeć je o ścianę na ok. 2 minuty.

Zażywaj kąpiele przeciwko żylakom

Moczenie nóg w ziołowym naparze to także pomaga pozbyć się żylaków. Nogi możemy również obmywać zimną wodą, dzięki czemu poprawimy sprężystość żył.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić