o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Największy błąd podczas usuwania kleszcza. Grozi boreliozą

28
Podziel się

Ukąszenie kleszcza jest niezwykle niebezpieczne. Może skutkować rozwojem poważnych chorób, takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Gdy odkryjesz na swoim ciele tego podstępnego krwiopijcę, działaj jak najszybciej. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo pozbyć się kleszcza ze skóry.

Największy błąd podczas usuwania kleszcza. Grozi boreliozą
(Getty Images)
bErTnwGJ

Prawidłowe usuwanie kleszcza

Możemy je spotkać na łąkach, w lasach, parkach, ale i w przydomowych ogródkach. Gdy wbije się w skórę, należy szybko się go pozbyć, gdyż im dłużej ten pajęczak będzie przebywać w naszym ciele, tym większe ryzyko, że zarazi nas niebezpiecznymi patogenami. Do zakażenia bakteriami, które przyczyniają się do rozwoju boreliozy, dochodzi między 12 a 24 godzinami od wkłucia się pajęczaka w nasze ciało. Jeśli chodzi o odkleszczowe zapalenie mózgu – do zakażenia dochodzi niemal natychmiast.

bErTnwGL

*Jak szybko pozbyć się kleszcza? *Po pierwsze warto mieć zawsze przy sobie urządzenie do usuwania tych pajęczaków. Kupisz je w każdej aptece. Podobnie jak mokrą chusteczkę, którą zdezynfekujesz miejsce ukąszenia.

O czym jeszcze należy pamiętać?

1. Do usuwania kleszcza nigdy nie stosuj masła, alkoholu, benzyny czy zmywacza do paznokci. Substancje te zwiększają ryzyko zakażenia bakteriami Borrelia.
2. Gdy kleszcz wbił się w trudno dostępne miejsce, poproś kogoś o pomoc.
3. Zachowaj spokój. Nie denerwuj się, gdy nie będziesz w stanie wyjąć kleszcza za pierwszym razem. Zazwyczaj do jego usunięcia potrzeba kilku prób, niektóre mogą być nieudane.
4. Po powrocie z łona natury oglądaj dokładnie swoje ciało. Zwróć uwagę na brzuch, miejsce pod kolanami, szyję, pachwiny, głowę i klatkę piersiową – te części ciała kleszcze lubią najbardziej i właśnie je najczęściej atakują.
5. Gdy wyjmiesz już kleszcza, zdezynfekuj miejsce maścią z zawartością jodu lub alkoholem.
6. W miejscu, w którym był kleszcz, możesz zauważyć zaczerwienienie. Obserwuj je. Jeśli zacznie się rozszerzać, nie będzie schodzić pomimo upływu czasu, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Może to być rumień – jeden z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy. Rumień może pojawić się w innych miejscach na ciele, dlatego nawet po wyjęciu kleszcza, uważnie obserwuj swoje ciało.
7. I pamiętaj, gdy boisz się lub nie wiesz, jak usunąć pajęczaka, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem.

bErTnwGR

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

1. Najwygodniejszym urządzeniem do usuwania kleszczy jest pęseta.
2. Ustaw pęsetę prosto, bezpośrednio nad kleszczem.
3. Kleszcz musi być uchwycony jak najbliżej skóry. Postaraj się nie szczypać ciała kleszcza.
4. Wyciągnij kleszcza pionowo – jednym, pewnym ruchem.
5. Zdezynfekuj ranę.

Oprócz pęsety, kleszcza można usunąć kleszczkartą, specjalnym lassem lub palcami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErTnwHm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Michał
3 miesiące temu
Za takie bzdury ktoś powinien odpowiedzieć...ja usunąłem sobie palcami i teraz mam bolerioze...nigdy tego nie róbcie kiedy go złapiecie wciśnięcie z niego bakterie!!! Tylko pinseta przy samej główce urwana główka nie jest tak nie bezpieczna jak naciśnięcie kleszcza
Gość
3 miesiące temu
Nie byliśmy w lesie, ani w parku. Był to deptak w Ustce, kilka ławek przy trawniku. Mieliśmy kurtki i dresy że ściągaczami. Ja miałem jednego kleszcza na łydce, a syn dwa-ale bardzo małe ( nimfy ). Nimfy to forma przejściowa i bardziej zaraźliwa. Wygląda jak czarna kropka- pieprzyk, prawie nie widoczna. Miał je w pachwinie, nic nie czuł. Poprostu ma bardzo dobry wzrok i go wypatrzył. Widział odwłok i odnóża. Ja nie odróżniłem, dopiero jak zrobiłem zdjęcie i powierzyłem, był dobrze widoczny. Do dzisiaj co kilka miesięcy swędzi mnie to miejsce. Nigdy nie było rumienia, tylko mały czerwony punkt. Doktor powiedziała, że nie ma powodu do strachu i nie trzeba robić badań, ale chyba zrobię. U syna nic się nie dzieje. Kleszcze wyciągnięte rano po ok. 11 godz.
Oli
3 miesiące temu
ja biorę obcinacz i obcinam skórę z kleszczem w środku trochę boli ale nam pewność że cały wycięty i nic nie wpuścił proste
bErTnwHn
Psi fryzjer
3 miesiące temu
Aby łatwiej dojść do kleszcza należy dwoma palcami ucisnąć miejsce w którym się wbił. W ten sposób powstaje górka i jest łatwiejszy dostęp dla pęsety, którą można położyć na samej skórze. Należy uważać, żeby nie urwać odwłoka i łeb pozostał w skórze - w tym przypadku niezwłocznie udać się do lekarza. Bardzo trudna i niebezpieczna jest sytuacja, gdy trafimy na bardzo małego kleszcza - żeby go usunąć jest naprawdę ciężko. Ja do dezynfekcji używam wody utlenionej.
James
3 miesiące temu
Na boreliozę leczony byłem antybiotykami przez wiele miesięcy, bezskuteczne! Pomogła dopiero kuracja ozonowa tj.kroplówki z 30% ozonem i transfuzje ozonowe. Oprócz tego cały czas różne zestawy ziołowe. Nie mam od wielu miesięcy objawów boreliozy tj.bólu stawów, fałszywego zapalenia płuc, bardzo wys.temperatury i bólu głowy.
ak001
3 miesiące temu
Drogie panie. Specjalizuję się w fachowym i baaardzo dokładnym poszukiwaniem kleszczy na ciele. Zapraszam te z Was, które nie mają nikogo do przeglądania ciała po spacerze.
Kornelia
3 miesiące temu
Borelioza jest wyleczalna, jestem tego dowodem. .
gmw
3 miesiące temu
Byliśmy ze znajomymi na spacerze w lesie. Były z nami psy. Pies znajomego nie był niczym zabezpieczony, mój miał zaaplikowane krople przeciw kleszczom. W trakcie powrotu znajomy wyciągnął 15 kleszczy ze swojego psa , mój nie miał ani jednego
Krzysiek.
3 miesiące temu
Nie wyginęły i nie wyginą bo nie robimy nic żeby to zmienić. Moje psiaki zakropliłem preparatem na kleszcze i pchły. Efekt taki że co jakiś czas usuwam im po jednym kleszczczu. Błędem w wyciąganiu kleszczy jest łapaniem go za odwłok. Najlepiej użyć pensety. Palcami też można tylko trzeba go złapać przy samej skurze, To co zauważyłem to przy złapaniu kleszcza stają się mniej aktywne bardziej osowiałe.
Justa
3 miesiące temu
Wczoraj chodziłam z psem po lesie 1,5 h i po powrocie znalazłam na nim 11 kleszczy, więc jednak nie wyginęły ;)
Baltazar Gąmp...
3 miesiące temu
Obcujesz z naturą ale chyba przez Internet .
Prawda Adam
3 miesiące temu
Przestańcie straszyć tymi kleszczami.Ja przez całe życie obcuje bardzo blisko z naturą i jakoś przez ok 20lat jeszcze nie miałem żadnego.A nawet kosiło się trawę po klientach.Prawie dochodzę do wniosku że kleszcze to chyba już wygineły.I przestańcie,piepszyć bo wy wszystko napiszecie by tylko ludzi po chałupach trzymać z powodu zmyślonej pandemi.
Robert
3 miesiące temu
Miałem bolerioze parę lat temu. Wyjmowałem po 2 kleszcze dziennie i to zaraz po ugryzieniu i nic się nie działo- do czasu. Doxycyklina przez miesiąc i zdrowy. Ale takiego bólu nie życzę nikomu.
bErTnwHf
Asik
3 miesiące temu
A co z kleszczami z ul.Wiejskiej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić