Nie mogła chodzić. Gdy zobaczyli, co zalega w jej brzuchu, oniemieli

3

14-letnia Pooja od kilku dni zmagała się z bólem brzucha i wymiotami. Zaniepokojeni rodzice zabrali dziecko do szpitala. Tomografia wykazała, że w jej żołądku zalega ponad kilogramowy kokon z włosów. Dziewczyna cierpiała na rzadką chorobę, przez którą omal nie straciła życia.

Nie mogła chodzić. Gdy zobaczyli, co zalega w jej brzuchu, oniemieli
(Getty Images)

Niebezpieczny zespół Roszpunki

Kiedy 14-latka trafiła do szpitala była tak bardzo osłabiona, że nie mogła stać o własnych siłach. Lekarze zbadali brzuch dziewczynki i to, co zobaczyli na zdjęciu, wprawiło ich w osłupienie. Pooja miała w brzuchu ponad kilogram zbitych włosów. Dr Rejesh Kumar Pandey stwierdził, że gdyby nie szybka reakcja rodziców, dziewczynka prawdopodobnie by zmarła.

Lekarze długo zastanawiali się, dlaczego dziewczynka miała w żołądku tak dużą ilość włosów. Po wywiadzie z nastolatką ustalili, że cierpi na zespół Roszpunki, polegający na kompulsywnym zjadaniu swoich włosów. Choroba jest wywołana trichotillomanią, czyli wyrywaniem sobie włosów i trichofagią – zjadaniem ich.

Takie zachowanie jest niebezpieczne dla organizmu, ponieważ żołądek nie trawi włosów. Tworzy się w nim kokon z "ogonem" sięgającym jelita cienkiego. Powikłania mogą prowadzić do poważnego stanu zapalnego, wyrostka robaczkowego, zapalenia trzustki, a nawet pęknięcia jelit.

Objawy zespołu Roszpunki

Specjaliści ostrzegają przed niewinnie wyglądającym wkładaniem włosów do buzi. Tego typu natręctwo może być objawem poważnej choroby. Zespół Roszpunki stanowi bowiem jeden z rodzajów niedrożności jelita i w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci pacjenta.

Zespół Roszpunki występuje u osób, którym towarzyszą lęki, poczucie osamotnienia i depresja. Często chorują na nią osoby z nerwicami. Objawami zespołu Roszpunki są:

  • łysienie spowodowane wyrywaniem włosów,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

W niektórych przypadkach, gdy kokon jest duży, widać jak przesuwa się w żołądku.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić