Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Nie rób tego w domu podczas burzy. Fatalne konsekwencje

8
Podziel się:

Podczas letniego sezonu jesteśmy narażeni nie tylko na dokuczliwe upały, ale również na intensywne opady deszczu, którym nierzadko towarzyszy silny wiatr, grad i pioruny. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, żeby podczas burzy zachować szczególną ostrożność. Dowiedz się, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Nie rób tego w domu podczas burzy. Fatalne konsekwencje
(Getty Images, Alex Grimm)

Burze, których często doświadczamy podczas upalnego lata, mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jak się okazuje, zagrożenie dotyczy nie tylko osób przebywających na otwartej przestrzeni, ale również tych, którzy znajdują się w pomieszczeniu.

Główny Inspektorat Sanitarny radzi jak zachować się w domu, kiedy na zewnątrz szaleje burza z piorunami. Zdaniem GIS-u należy przede wszystkim nie zbliżać się do urządzeń elektrycznych, a wcześniej wyłączyć je z kontaktu. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zniszczenia sprzętu domowego, pożaru i śmiertelnego porażenia prądem.

Poza tym w czasie burzy nie powinniśmy znajdować się w pobliżu metalowych przedmiotów, okien i drzwi. Niewskazane jest też zmywanie naczyń, branie prysznica lub kąpieli w wannie. Wtedy możemy stać się przewodnikiem prądu elektrycznego. Podczas burzy warto na wszelki wypadek mieć przy sobie latarkę. Należy także zapewnić bezpieczne schronienie naszym zwierzętom.

Burza jest szczególnie niebezpieczna, gdy przebywamy na zewnątrz, szczególnie kiedy jesteśmy w górach. Jak się wtedy zachować?

Najlepiej, abyśmy jak najszybciej szukali schronienia w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli jesteśmy na jakimś wysokim szycie, może dojść do zebrania ładunku i porażenia bezpośredniego. W sytuacji, kiedy tylko słyszymy, że zbiera się na burzę, powinniśmy jak najszybciej przemieścić się do budynku. Jeżeli jesteśmy w górach - szukamy schroniska albo udajmy się do lasu. Musimy zejść w dolinę- powiedział w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Burakowski, lekarz medycyny ratunkowej z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ekspert ostrzega, żeby nie planować górskiej wycieczki w godzinach popołudniowych, bo właśnie wtedy najczęściej pojawiają się burze. Natomiast jeśli burza zaskoczy nas podczas wypoczynku nad wodą, to lepiej jak najszybciej udać się do zamkniętej przestrzeni.

Warto pamiętać, że na plaży często znajdują się leżaki, parasole i inne ciężkie i metalowe przedmioty, które mogą w nas uderzyć lub porazić podczas uderzenia pioruna. Z kolei, jeżeli znajdujemy się w wodzie, powinniśmy niezwłocznie kierować się w stronę lądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
GajowyMarucha
miesiąc temu
Czyli trzeba odłączyć telewizor od prądu nie zbliżając się do niego ? Rycerz Jedi potrzebny od zaraz .
pawel-
miesiąc temu
ja w czasie burzy wieszam w oknie zdjęcie teściowej ...
Tw mama
miesiąc temu
Fajne
Końradzio
miesiąc temu
panie Kamilu S. Sikora... aa może coś o szydełkowaniu będzie łatwiejszym tematem?
TytułO2
miesiąc temu
Nie robię tego w domu podczas burzy. Robię to na zewnątrz.
Yarec
2 miesiące temu
Kto pisze takie debilizmy?
Barb
2 miesiące temu
Czy można rozmawiać przez telefon? Który bezpieczniejszy komórkowy czy stacjonarny?
Ansłer
2 miesiące temu
No po prostu mnie to rozwaliło.Jak ja do tej pory żyłem 66 lat nie zdając sobie sprawy jakie ryzyka niesie burza I jak im zapobiegać...chyba już lepiej o loch ness
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić