Niebezpieczny grzyb, którym wciąż zajadają się Polacy. Omijaj z daleka

397

Olszówka, czyli krowiak podwinięty to grzyb, który w latach osiemdziesiątych był uznawany za jadalny. Dzisiaj jest on na liście grzybów trujących, a jego zjedzenie może doprowadzić nawet do śmierci. Dowiedz się więcej na temat olszówki.

Olszówka to popularna nazwa krowiaka podwiniętego
Olszówka to popularna nazwa krowiaka podwiniętego (Getty Images/iStockphoto)

Olszówka rośnie najczęściej w wilgotnych lasach liściastych, iglastych oraz w zaroślach i na torfowiskach. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza miejscom, w których najchętniej wyrasta (niedaleko olchy lub też brzozy).

Średnica kapelusza olszówki ma maksymalnie 13 cm. Ma on czerwonobrązowy, żółtobrązowy, szarobrunatny lub oliwkowy kolor, wklęsły kształt i podwinięte brzegi, które często pokrywają geste poplątane włoski. Podczas deszczu i wilgotnej pogody, kapelusz krowiaka podwiniętego jest śliski, natomiast kiedy jest sucho, wtedy robi się suchy i błyszczący. Olszówka posiada cienkie i gęste blaszki o żółtym lub rdzawym zabarwieniu. Trzon tego grzyba jest w kształcie walca, kolor podobny do kapelusza i osiąga od 3 do 7 cm wysokości.

Krowiak podwinięty zawiera toksyczne substancje. Jedną z nich jest muskaryna wpływająca negatywnie na pracę układu nerwowego. Symptomami zatrucia są problemy z oddychaniem, łzawienie, zwężenie źrenic, ślinotok, poty i spowolnienie akcji serca. Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się po jakiś dwóch, trzech godzinach od zjedzenia olszówki.

Drugą szkodliwą substancją obecną w olszówce jest inwolutyna, która jest bardziej niebezpieczna dla naszego organizmu. Zatrucie objawia się bólem brzucha, nudnościami, biegunka i wymiotami. Inwolutyna może doprowadzić do zespołu hemolitycznego, którego skutki mogą być śmiertelne. W tym przypadku następuje rozpad czerwonych krwinek przypominający objawy anemii.

Jeszcze niedawno olszówka była uznawana za grzyb nadający się do spożycia, ponieważ na początku zatrucie inwolutyną nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się dopiero po kolejnych konsumpcjach tego grzyba. Jeżeli zdarzyło ci się zjeść olszówkę i zauważysz u siebie wyżej wymienione objawy, niezwłocznie udaj się na pogotowie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić