Kamil S. Sikora| 

Nietypowy objaw raka płuc. Zwróć uwagę na twarz

38

Rak płuc to choroba, która dotyka nie tylko osoby palące papierosy. Do rozwoju tego schorzenia może również przyczynić się zanieczyszczone powietrze i niezdrowy tryb życia. I jak się okazuje, nie tylko kaszel jest objawem nowotworu płuc. Dowiedz się jakie inne symptomy powinny cię zaniepokoić.

Nietypowy objaw raka płuc. Zwróć uwagę na twarz
Nietypowe objawy raka płuc (Getty Images, milorad kravic)

Ze statystyk wynika, że 20 proc. przedwczesnych zgonów związanych z nowotworem płuc nie jest spowodowane nałogowym paleniem papierosów. Inne czynniki ryzyka to m.in.: uwarunkowania genetyczne, toksyny obecne w powietrzu i nieodpowiednia dieta.

Typowym symptomem tej śmiertelnej choroby jest uporczywy kaszel. Do innych objawów możemy zaliczyć również ból w klatce piersiowej, której ścianki są silnie unerwione. Narośl nowotworowa może powodować tego typu dolegliwości.

Kolejnym symptomem jest świszczący oddech. Rak rozwijający się w okolicach upośledza drożność dróg oddechowych, co powoduje gwizd lub świst oddechowy.

Chrypka też może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Gdy nerw znajdujący się między aortą, przełykiem i tchawicą jest zaatakowany przez zmiany nowotworowe, wówczas głos staje się szorstki i matowy.

Pacjenci z nowotworem płuc mogą skarżyć się na duszności. Guz blokujący drogi oddechowe nierzadko skraca oddech i uniemożliwia zaczerpnięcie odpowiedniej ilości powietrza. Nawracające zapalenie płuc to także dolegliwość pojawiająca się u osób chorych na ten rodzaj raka. Rozwój choroby zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych i sprzyja namnażaniu się bakterii.

Mało charakterystycznym symptomem pojawienia się guza w płucach jest obrzęk twarzy. Jeżeli guz naciska na węzły chłonne, wówczas na okolicach twarzy, szyi, klatki piersiowej i ramion może pojawić się opuchlizna.

Żadnej z wyżej wymienionych dolegliwości nie należy lekceważyć. Pamiętajmy, że im szybsze zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniej terapii, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić