oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Nosisz latem? Lepiej tego nie rób. Kręgosłup ci podziękuje

2

Im wyższa temperatura, tym chętniej stawiamy przewiewne ubrania i lekkie buty, które pozwolą schłodzić stopy. Okazuje się, że wiele butów, po które sięgamy latem, ma zły wpływ na nasze stawy i kręgosłup. Tego obuwia lepiej unikać.

Nosisz latem? Lepiej tego nie rób. Kręgosłup ci podziękuje
Nosisz latem? Lepiej tego nie rób. Twój kręgosłup cierpi (Getty Images, @ Jose A. Bernat Bacete)

Lato i wysokie temperatury, skłaniają nas do sięgnięcia po jak najbardziej odsłonięte buty. Do najczęściej wybieranych należą klapki i japonki, które negatywnie odbijają się nie tylko na kondycji samych stóp, ale również na stawach. Eksperci zwracają uwagę, że osoby chodzące w klapkach, pochylają się zwykle do przodu, niejako "ciągnąc za sobą stopą".

Żeby ich nie zgubić, starają się przytrzymać 'obuwie' palcami, które wykonują dodatkową pracę: ściskają się i podwijają, żeby przenieść podeszwę z miejsca na miejsce — wskazują eksperci z Centrum Podologicznego.

Klapki i japonki nie zabezpieczają stawu skokowego, a wręcz przyczyniają się do ograniczenia jego stabilności. To może prowadzić do poważnych urazów jak choćby zwichnięcie czy skręcenie kostki. Do tego ten konkretny rodzaj obuwia sprzyja potknięciom. Jak wskazują specjaliści z Centrum Podologicznego, w takich przypadkach "mózg, zamiast uruchomić odruch odzyskiwania równowagi, koncentruje się na kurczowym przytrzymaniu podeszwy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Make CLEANING Up Easy With These 10 SIMPLE TRICKS

Noszenie tego obuwia latem może prowadzić do deformacji

Częste i długotrwałe noszenie klapek negatywnie wpływa także na kości śródstopia, prowadząc do ich szybszego rozchodzenia się. "Zależnie od miejsca umocowania paska od klapek, palce muszą się albo rozczapierzyć, albo mocno zacisnąć" - wskazują podolodzy.

Dodają, że powtarzanie tego ruchu setki, o ile nie tysiące razy dziennie prowadzi do nadwyrężenia mięśni i ścięgien stopy, a w konsekwencji do ich osłabienia. To z kolei prosta droga do pogłębienia istniejących deformacji stopy i palców lub do ich powstania. Do najczęstszych należy palce młotkowate lub krogulcze (szponiaste).

Warto pamiętać, że przejście kilku kroków w klapkach na basenie nie zaszkodzi nam, ale już noszenie tego rodzaju obuwia przez cały dzień może stać się przyczyną poważnych problemów. Zamiast klapek i japonek wybierajmy sandały.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić