o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Objaw boreliozy może pojawić się przy uchu. Nie chodzi o rumień

6
Podziel się

Borelioza to odkleszczowa choroba, która przez wiele lat może pozostawać w ukryciu i po cichu wyniszczać organizm. Jej objawy bywają mylące i często w początkowej fazie przypominają zwykłe przeziębienie. Nigdy nie lekceważ sygnałów, które wysyła twoje ciało.

Objawy boreliozy mogą być nietypowe
Objawy boreliozy mogą być nietypowe (Getty Images)
bErTGjjF

Borelioza – objawy, których nie wolno lekceważyć

Borelioza jest groźną chorobą wywołaną przez zakażenie, bakterią Borelia burgdorferi. Nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Schorzenie może powrócić nawet po wielu latach od zastosowania antybiotykoterapii. Zarażenie może powodować zapalenie nerwów czy mózgu, a także drgawki, zaburzenia odżywiania, psychozy, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, majaczenie oraz otępienie. W przebiegu choroby mogą pojawić się także problemy ze stawami oraz poruszaniem się.

bErTGjjH

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy jest rumień o kształcie okrągłym lub owalnym. Najczęściej możemy go zaobserwować na nogach lub rękach, nie musi pojawić się w miejscu ugryzienia. Rumień nie swędzi ani nie boli, jest niewyczuwalny.

Borelioza często powoduje przewlekłe zanikowe zapalenie skóry. Na ciele można wtedy zaobserwować czerwono-sine niesymetryczne zmiany. Skóra staje się cienka jak pergamin, jest też lekko opuchnięta. Pojawia się ból stawów, a na miejscach zmienionych chorobowo zaczynają wypadać włosy.

Choroba może dawać objawy grypoodobne. Pacjenci doświadczają wówczas wysokiej gorączki, potliwości czy braku apetytu. Pojawiają się też bóle głowy, stawów, mięśni oraz dreszcze. To, co odróżnia boreliozę od grypy, to nagła utrata wagi, bezsenność, spadek sprawności fizycznej oraz przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje pomimo braku innych objawów. Może też pojawić się drętwienie kończyn i języka, a także tiki mięśni twarzy czy skurcze.

bErTGjjN

Borelizoza powoduje też powiększenie węzłów chłonnych, co może doprowadzić do rozwoju chłoniaka. Czerwono-niebieski guz może być umiejscowiony w okolicy uszu, sutków oraz moszny. Choroba przyczynia się również do wystąpienia objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas powinna zaniepokoić nas sztywność karku oraz stawów. Pacjenci mogą skarżyć się na problemy z poruszaniem. Obserwowane jest też częściowe porażenie nerwów twarzy. Gdy symptomów ze strony ośrodkowego układu nerwowego jest wiele, mówimy wtedy o tzw. neuroboreliozie.

Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz przenosi boreliozę. Im szybciej jednak wyjmiemy go z naszego ciała, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Od gryzienia do zatrucia naszej krwi może minąć bowiem od 12 do nawet 24 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErTGjki
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
exp
2 miesiące temu
podobno Biedroń ma jakieś usztywnienie. Zawsze w jedną stronę i się nie leczył.
klony
2 miesiące temu
klony, oni
gosc
2 miesiące temu
znasz biotad? poczytaj sobie na alleg
bErTGjkj
aaa
2 miesiące temu
Proste. Więcej zwierzyny nawet w obrębie miast, choć kleszcze też żerują na gryzoniach, więc wielkiego znaczenia nie ma, ale również - średnio cieplej, krótsze i cieplejsze zimy, które powodują, że mogą się mnożyć przez 2-3 miesiące dłużej w skali roku (żerują praktycznie luty-listopad), no i najprawdopodobniej inne opryski, które mogły im wcześniej szkodzić. Co więcej kleszczy dużo było już w latach 90-tych, więc są takie od minimum 30 lat. A i wcześniej takiej boreliozy praktycznie nie rozpoznawano, więc stare dziadki miały reumatyzm, a nie stawy zniszczone przez boreliozę.
nshaa
2 miesiące temu
pytanie skąd na przestrzeni 20 lat taka ilość kleszczy w każdym dostępnym miejscu nawet w centrum miasta. Za dziecka mimo obtarciu się o tysiące krzaków jedyne co mieliśmy to ugryzienia komarów i poparzenia od pokrzyw
gość
2 miesiące temu
Skoro zdecydowano się na publikację tego artykułu, to może autor zasięgnął by informacji u specjalistów chorób zakaźnych i podzielił się informacjami nt. leczenia. Z tego co wiem, należy przyjmować po usunięciu kleszcza natychmiast doxycyklinę przez dwa tygodnie oraz warto także pić ziola oczyszczające krew-czystek i kurkumę z dodatkiem pieprzu. Rumień to oznaka zakażenia w miejscu ugryzienia ale często nie występuje na nim. Bakterie czy wirusy trafiając do organizmu ,atakują poszczególne narządy a pacjent biega od Annasza do Kajfasza czyli lekarzy, uskarżając się na różne dziwne dolegliwości nie wiążąc swojego złego samopoczucia z ugryzieniem kleszcza z przed kilku miesięcy. Oprócz boreliozy kleszcze i inne owady kłujące są nosicielami anaplazmozy, babeszjozy i wielu innych bakterii i pasożytów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić