Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Ostrzega przed rakiem. Wystarczy przyjrzeć się tęczówce

1
Podziel się

Jedno zdjęcie może uratować życie, gdyż to właśnie na fotografii są zauważalne zmiany mogące wskazywać na niebezpieczne schorzenia oczu, np. siatkówczaka. Przekonała się o tym mama 3-letniej dziewczynki. Na co zwrócić uwagę?

Ostrzega przed rakiem. Wystarczy przyjrzeć się tęczówce
(Getty Images)
bELiMwNx

Zdjęcie oczu

Jak się okazuje, zwykła fotografia może pomóc w zdiagnozowaniu rzadkiego nowotworu oka występującego głównie u dzieci. Dowodem na to są zdjęcia, które rodzice robią swoim dzieciom.

lampa błyskowa

Kiedy lampa błyskowa świeci na siatkówkę oka, wówczas na zdjęciu widać czerwony kolor źrenicy. Gdy dziecko patrzy prosto w obiektyw i w obu oczach widać kolor czerwony, wtedy siatkówki są zdrowe. Jednak jeżeli jedno oko jest czerwone, a drugie ma białą, czarną lub żółtą barwę, może to oznaczać stan zapalny oka lub rozwój nowotworu.

bELiMwNz

Nie każda zmiana to rak

Według Dr Jane Edmond z Baylor College of Medicine Education at Texas Children’s Hospital, duże znaczenia ma w jakich warunkach zdjęcie zostało wykonane. Ważne jest, żeby dziecko patrzyło prosto w obiektyw, lampa błyskowa była włączona, a tło było słabo oświetlone. Istotne jest również wyłączenie redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie.

W przypadku gdy spełnimy te wszystkie, a błysk w oczach nie będzie miał tego samego koloru, to lepiej pokazać zdjęcie pediatrze lub okuliście.

bELiMwNF

Czasem biały błysk w oku nie oznacza żadnej dolegliwości związanych z narządem wzroku, szczególnie kiedy dziecko patrzy na prawo w obiektyw, a biały refleks występuje w lewym oku. Wynika to z załamania światła lampy błyskowej. Mimo to nie należy lekceważyć tej zmiany na zdjęciu.

Czerwony refleks

Nieprawidłowy czerwony refleks często jest spowodowane błędem refrakcji. Wada refrakcji polega na tym, że promienie świetlne załamują się podczas przechodzenia przez wszystkie struktury oka. Przy tej wadzie wzroku, obraz jest niewyraźny, co może oznaczać astygmatyzm, krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Bardzo niebezpiecznym objawem jest biały refleks źreniczny, który może być symptomem infekcji wewnątrz narządu wzroku, zaćmy, odwarstwienia siatkówki, a także siatkówczaka – groźnego nowotworu oka. Jeżeli ten rodzaj raka zostanie szybko wykryty, jest uleczalny w 95 proc.

bELiMwNG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELiMwOa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Ewa
miesiąc temu
Czarne kropki w miejscu na tęczówce odpowiedniej do danego narządu na mapie irydologicznej oznacza raka. U mnie się speawdziło. Raka wycięli, kropka zniknęła. To nie jest żart.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić