Pijesz codziennie piwo? Oto trzy konsekwencje dla Twojego zdrowia

163

Wielu Polaków nie wyobraża sobie wieczornego relaksu bez zimnego piwa. Jak się jednak okazuje, codzienne picie piwa może nieść ze sobą spore konsekwencje dla naszego zdrowia. Złocisty trunek niesie ze sobą sporo skutków ubocznych - wśród nich warto wyróżnić te trzy.

Pijesz codziennie piwo? Oto trzy konsekwencje dla Twojego zdrowia
Codzienne picie piwa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. (Pixabay)

Piwo to jeden z najbardziej ulubionych napojów Polaków. Co ważne, część z nas sięga po ten alkohol codziennie. Narodowy Test Zdrowia Polaków wskazuje, że aż 6 proc. rodaków sięgających po napoje alkoholowe nie wyobraża sobie dnia bez piwa.

Wiele osób uważa, że spożywanie piwa pozwala zapomnieć o trudach życia codziennego. Pijący ten alkohol nie zdają sobie jednak sprawy z konsekwencji zdrowotnych regularnego spożywania piwa. Prawdą jest bowiem, że bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaż alkoholu przez internet. W Polsce jest problem. Palikot: absurdalna sytuacja

Spożycie piwa może prowadzić do cukrzycy

Co więcej, codzienne picie piwa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nadmierne spożywanie tego trunku może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

Jest to związane z wysokim indeksem glikemicznym piwa. Wynosi on aż 110. To spora dawka cukru, występującego najczęściej w formie maltozy powstałej w procesie fermentacji. Spożywanie piwa może więc nie tylko wpłynąć na prawdopodobieństwo nadwagi lub otyłości, ale także powodować wzrost poziomu glukozy w organizmie.

Wątroba mocno odczuwa codzienne picia piwa

Regularne picie piwa wpływa także na sprawność wątroby. Alkohol jest bowiem powodem alkoholowego zapalenia oraz stłuszczenia wątroby. To drugie schorzenie może natomiast prowadzić do marskości wątroby. To już nieodwracalna choroba, która prowadzi do niewydolności narządu, co może stać się przyczyną śmierci.

Codzienne spożywanie piwa mocno obniża sprawność trzustki

Długotrwałe picie alkoholu mocno odczuwa także trzustka. Spożywanie piwa może spowodować zapalenie trzustki, a następnie przerodzić się w przewlekły stan zapalny. Wówczas w trzustce dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń.

Stan zapalny trzustki objawia się m.in. zmniejszoną produkcją enzymów trawiennych. To pogarsza chociażby produkcję insuliny, stanowiąc kolejną drogę do rozwoju cukrzycy typu 2.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić