Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Pojawia się po przebudzeniu. Znak, że cukrzyca dewastuje trzustkę

28
Podziel się:

Lekarze ostrzegają – do roku 2040, aż 640 mln osób będzie żyć z cukrzycą. Dlatego nie wolno bagatelizować znaków ostrzegawczych, które wysyła nasz organizm, Dowiedz się, jakie objawy powinny skłonić cię do wykonania badań w kierunku cukrzycy.

Pojawia się po przebudzeniu. Znak, że cukrzyca dewastuje trzustkę
Jakie objawy daje cukrzyca? (Licencjodawca)

Cukrzyca jest jednym ze schorzeń, które przez dłuższy czas może nie wysyłać żadnych charakterystycznych sygnałów. Należy jednak pamiętać, że nieleczenie tej poważnej dolegliwości w rezultacie powoduje niebezpieczne powikłania, takie jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku, a nawet amputacja kończyn. Wprawdzie zbyt wysokiego stężenia glukozy w krwiobiegu nie rozpoznamy bez wykonania odpowiednich badań, ale niektóre symptomy mogą świadczyć, że jesteśmy narażeni na rozwój cukrzycy lub, że cukrzyca już zaatakowała nasz organizm.

Jak się okazuje, niektóre symptomy pojawiają się tuż po przebudzeniu. Z danych, jakimi dysponuje American Diabetes Association, wynika, że 61 proc. pacjentów, u których rozpoznano cukrzycę, na początku skarżyło się na poranne zmęczenie. Innym niepokojącym sygnałem jest wzmożone pragnienie spowodowane zaburzoną pracą nerek i odwodnieniem organizmu. Osoby dotknięte cukrzycą mogą również zbyt częstą potrzebę oddania moczu. Poza tym w moczu chorego może znajdować się albumina, która usuwana podczas filtracji powoduje, że mocz się pieni.

U cukrzyków można zauważyć także polifagię, czyli wzmożoną chęć jedzenia pojawiającą się nawet po jedzeniu. Dzieje się tak, ponieważ glukoza obecna w pokarmie, nie jest odpowiednio dostarczana do tkanek, przez co w mózgu pojawia się informacja sygnalizująca potrzebę spożycia następnego posiłku. Innym objawem jest też rogowacenie ciemne w okolicach pach, łokci i kolan, a także karku.

- Kiedyś rozpoznawaliśmy cukrzycę po jej powikłaniach, ale prawda jest taka, że cel leczenia cukrzycy, to nie dopuścić do powstania powikłań cukrzycowych - zapobiec zniszczeniu różnych ważnych narządów, jak nerki czy naczynia krwionośne – podkreśliła podczas rozmowy z WP abcZdrowie internistka z Centrum Medycznego Damiana lek Joanna Pietroń.

Ekspertka dodaje, że niektórzy jej pacjenci mogą nie spełniać kryteriów rozpoznania cukrzycy, a mimo to cierpią na neuropatię cukrzycową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Pppp
2 dni temu
Nieraz sam organizm zżera trzustkę, zdrową tkankę jej bez przyczyny? I następnie powstaje cukrzyca 🤔
Baba Jaga
3 dni temu
A najlepszym sposobem na wykrycie cukrzycy jest zbadanie poziomu cukru raz na pół roku jeżeli bierzemy dużo leków np hormonalnych sterydów lub na RR lub w rodzinie jest cukrzyca zwłaszcza ze strony matki.
Samma
3 dni temu
Cukrzyca jest tylko objawem raczej rzadkiej choroby....nieuleczalnej
Mirka
3 dni temu
Nawet miód jest podrabiany to jak o zdrowie mamy zadbac
Szug
4 dni temu
Co za bzdury cukrzyca jest wyleczalna już od 106 lat tylko w Polsce ludzi wpędza się w cukrzycę w interesie gigantycznych zysków obcych korporacji farmaceutycznych. Konowały nie leczą i nie chcą leczyć przyczyn wręcz wpędzają w chorobę obniżając normy cukru do 90.
Gosc
4 dni temu
A czy dieta 800 kalorii zaserwowania przez panią diabetolog choremu ważącemu 56 kg to jest zdrowe odżywianie? Myślę, że wdrożenie prawidłowego leczenia jest ważne nie dieta.
pawel-
4 dni temu
a jak się bede zdrowo odżywiać, to umrę zdrowy panie dochtorze ?
Dagusia997
4 dni temu
Super zdrowie, batonik ci powie
Dagusia997
4 dni temu
Batoniki z rana super do śniadania
Dagusia997
4 dni temu
batoniki w czekoladzie dobre na śniadanie, tak cudowne są reklamy
Be
5 dni temu
A co jest na tym zdjęciu 🤔
zdrowy
5 dni temu
Dobrze, ze nie ma zakazu chodzenia na spacery i do lasu. Tam jest dopiero niezdrowo, wg srovidowców
kłamca
5 dni temu
Ostatnio nasz opiekuńczy rząd, wziął się za zdrowie obywateli i bardzo przejęty informacjami o cukrzycy, wycofał cukier ze sklepów, a co, nie ma i nie będzie, zdrowsi będziecie :)
Adam
5 dni temu
Najlepszym batem na maluczkich jest wywoływanie strachu i paniki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić