Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KGG
|

Pojawia się przy kolanie. Ostrzega o zakrzepie w tętnicy

73
Podziel się

Zakrzepica to śmiertelnie niebezpieczna choroba, która może dawać mało charakterystyczne objawy. Jednym z cichych symptomów tego schorzenia jest objaw Homansa. Jak go rozpoznać?

Objaw Homansa ostrzega o zakrzepicy
Objaw Homansa ostrzega o zakrzepicy

Objaw Homansa – cichy symptom zakrzepicy

Na zakrzepicę żył głębokich najbardziej narażone są osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, mało aktywne fizyczne oraz kobiety w ciąży. Ryzyko zakrzepicy wzrasta również u pacjentów z żylakami, niewydolnością serca czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Najczęściej choroba ta rozwija się u osób po 45. roku życia. Bardzo często przebiega bezobjawowo, ale mogą też towarzyszyć jej symptomy, takie jak obrzęk kończyn, ból, stan podgorączkowy oraz zmiana koloru skóry w miejscu, w którym tworzy się zakrzep.

Z kolei do cichych symptomów zakrzepicy możemy zaliczyć objaw Homansa. Jeszcze do niedawna ułatwiał on lekarzom diagnozę, ale dziś wiadomo, że jego wywołanie zwiększa ryzyko oderwania zakrzepu. Objaw Homansa to bardzo charakterystyczny ból, który osoba zmagający się z zakrzepicą odczuwają w okolicy łydki i dołu podkolanowego. Pojawia się on, gdy pacjent ma wyprostowane kolano i stopę zgiętą w kierunku grzbietowym.

Objaw Homansa wziął swoją nazwą od nazwiska Johna Homansa, który jako pierwszy w 1934 roku opisał to zjawisko medyczne. Jego praca naukowa została opublikowana na łamach prestiżowego czasopisma ”New England Journal of Medicine”. Dziś jednak lekarze częściej opierają swoją diagnozę na morfologii krwi i badaniu stężenia D-dimerów. Ważne jest również oznaczenie współczynnika filtracji kłębuszkowej nerek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
Lajkonik
miesiąc temu
Nie bierzcie szprycy nie będzie zakrzepicy. Ostatnia prosta
Ramirez
miesiąc temu
Szczepcie się, będzie więcej trupków zakrzepniętych X)
piotr
miesiąc temu
Do wszystkich bojących się igły i strzykawki Zakrzepica jest bardzo częstym powikłaniem po przejściu covida nawet bez objawowego po za tym zakrzepica może wystąpić również sporadycznie po szczepionce ale to troszkę inna zakrzepica - dobry lekarz z tego kierunku wam wytłumaczy na pewno nie ja Po za tym zakrzepica występuje i występowała bardzo często i bez covida od setek lat co do zastrzyków przeciw zakrzepowych np. clexsane to są one podawane ludziom długo leżącym profilaktycznie często na ortopedi taka jest procedura NFZ od co najmniej 20 Lat
Dede
miesiąc temu
Piękny artykuł, wszystko wiem jak wygląda ten objaw, extra zdjęcia. Po przeczytaniu na pewno teraz rozpoznam zakrzepicę
Alka
miesiąc temu
Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że jest gen odpowiadający za zakrzepicę, a konkretnie mutacja genu. Całkiem przypadkowo odkryłam to u siebie po ciąży. To plus wywiad o chorobach w rodzinie daje pełen obraz. Niestety często jest to kwestia genetyki. A ingerencje typu szczepienia to już odrębny temat
fruto
miesiąc temu
nie do lekarza lecieć po dawkę przypominającą nie ma co się męczyć
Jdjdh
miesiąc temu
Moj kolega z pracy, 32lata zaszczepił się i ... zakrzepica. Teraz biega od miesiąca po lekarzach i Ci nie wiedzą jak ku pomóc. Przypadek???
Gost 👍
miesiąc temu
Super artykuł ,na czasie ,covid sczepionki i zakrzepica ,jeszcze nadciśnienie i niewydolność krążeniowo oddechowa i będzie komplet.Zycze wszystkim zdrowia
statystyka
2 miesiące temu
Należy sprawdzić z jakiej to przyczyny w Indiach trupy nie spływają już Gangesem, a uliczne ogniska wygasły. Cholecka milczy, zatem warto sprawdzić. Podobno w Japonii, o której słuch zaginął, do akcji wkroczyła Yakuza i skończyła taniec marionetek u steru władzy. Nasze marionetki oddały MZ w arendę bezpośrednim sługusom Klausa Szwaba dzięki czemu Jarosław K. i Mateusz M. zostali całkowicie zwolnieni z komentowania tematu, a nawet mają surowy zakaz interesowania się nim.
Mat
2 miesiące temu
Jeśli LEKARZ podejrzewa zakrzepicę, kieruje na odpowiednie badania krwi i USG. To jest podstawa właściwej diagnozy!!!! Samemu można sobie jedynie pogdybać. Podciągnięcie palców stopy, proste kolano, ból. Jaki ból??? W tej pozycji zawsze czuje się "ciągnięcie", jak stwierdzić czy to właśnie ten ból? Nie jestem otyły, sporo się ruszam, nie jestem w ciąży, ogólnie brak problemów zdrowotnych, jedynie wiek 50+, a dostałem zakrzepicy i nikt nie potrafi (może nie chce) powiedzieć skąd się przypętała. Jak czytam takie wypociny... Kolejny artykulik na sztukę, nic nie wnoszący.
SideEffect
2 miesiące temu
Pedź do lekarza i koniecznie poproś o przepisanie czwartej dawki ,,szczepionki,,
Marta
2 miesiące temu
Mozesz se miec objaw jaki chcesz a lekarz i tak cie oleje
Mikro
2 miesiące temu
Dlaczego nie piszą że zakrzepica występuje też bardzo często po wyszczepieniu niezależnie od wieku?
Sdas
2 miesiące temu
Choroba powszechna po zakeczupowaniu. Po kolejnych dawkach kto jej nie bedzie miał nie bedzie cool
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić