aktualizacja 

Pojawia się przy kolanie. Ostrzega o zakrzepie w tętnicy

207

Zakrzepica to śmiertelnie niebezpieczna choroba, która może dawać mało charakterystyczne objawy. Jednym z cichych symptomów tego schorzenia jest objaw Homansa. Jak go rozpoznać?

Objaw Homansa ostrzega o zakrzepicy
Objaw Homansa ostrzega o zakrzepicy

Objaw Homansa – cichy symptom zakrzepicy

Na zakrzepicę żył głębokich najbardziej narażone są osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, mało aktywne fizyczne oraz kobiety w ciąży. Ryzyko zakrzepicy wzrasta również u pacjentów z żylakami, niewydolnością serca czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Najczęściej choroba ta rozwija się u osób po 45. roku życia. Bardzo często przebiega bezobjawowo, ale mogą też towarzyszyć jej symptomy, takie jak obrzęk kończyn, ból, stan podgorączkowy oraz zmiana koloru skóry w miejscu, w którym tworzy się zakrzep.

Z kolei do cichych symptomów zakrzepicy możemy zaliczyć objaw Homansa. Jeszcze do niedawna ułatwiał on lekarzom diagnozę, ale dziś wiadomo, że jego wywołanie zwiększa ryzyko oderwania zakrzepu. Objaw Homansa to bardzo charakterystyczny ból, który osoba zmagający się z zakrzepicą odczuwają w okolicy łydki i dołu podkolanowego. Pojawia się on, gdy pacjent ma wyprostowane kolano i stopę zgiętą w kierunku grzbietowym.

Objaw Homansa wziął swoją nazwą od nazwiska Johna Homansa, który jako pierwszy w 1934 roku opisał to zjawisko medyczne. Jego praca naukowa została opublikowana na łamach prestiżowego czasopisma ”New England Journal of Medicine”. Dziś jednak lekarze częściej opierają swoją diagnozę na morfologii krwi i badaniu stężenia D-dimerów. Ważne jest również oznaczenie współczynnika filtracji kłębuszkowej nerek.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić