Kamil S. Sikora| 

Pojawia się tydzień przed udarem. Tak mózg woła o pomoc

8

Choroby układu sercowo-naczyniowego od lat stanowią główną przyczynę zgonów wśród Polaków. Okazuje się jednak, że na większość z nich sami pracujemy przez całe nasze życie. Co więcej, często lekceważymy ich objawy. Ten symptom może pojawić się nawet kilka dni przed udarem mózgu.

Pojawia się tydzień przed udarem. Tak mózg woła o pomoc
Te objawy mogą pojawić się tydzień przed udarem (Getty Images, Tunatura)

Lekarze od dawna ostrzegają, że lekceważenie objawów udaru mózgu i niepodjęcie odpowiedniego leczenia tej choroby nierzadko prowadzi do długotrwałej lub nieodwracalnej niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Udar mózgu jest z reguły zdarzeniem nagłym, ale zdarza się, że jego symptomy można zauważyć nawet siedem dni wcześniej.

Jak wynika z danych, którymi dysponują eksperci z Cardiac Screen, u prawie połowy pacjentów dotkniętych tą niebezpieczną przypadłością mogą wystąpić wcześniejsze objawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłuste ryby a choroby serca. Zaskakujące wyniki badań naukowców
Oznaki udaru często pojawiają się nagle, ale to nie znaczy, że nie będziesz miał czasu na podjęcie działań. Niektórzy ludzie doświadczają objawów takich jak zawroty i ból głowy, drętwienie lub mrowienie na kilka dni przed udarem. Jedno z badań wykazało, że 43 proc. pacjentów z udarem doświadczyło objawów mini udaru już tydzień wcześniej – zaznaczają specjaliści z Cardiac Screen.

Jak podkreślają lekarze, w przypadku wystąpienia udaru kluczową rolę odgrywa czas. Dlatego sygnały wysyłane przez organizm mogące świadczyć o zbliżającym się niebezpieczeństwie, powinny skłonić nas do natychmiastowego wezwania karetki pogotowia.

Jednym z objawów udaru mózgu jest uczucie ciężkiej nogi, czyli nagła utrata władzy w dolnych kończynach, której towarzyszy zaburzona koordynacja.

Kolejny symptom to utrata wzroku w jednym oku, podwójne widzenie, a czasem nawet całkowita utrata wzroku. Dochodzi do tego, gdy zostaje uszkodzona część mózgu odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

U pacjentów z udarem można zauważyć również asymetrię twarzy, która objawia się jej jednostronnym zniekształceniem i opadającym kącikiem ust lub opadającą powieką.

Poza tym osoba zagrożona udarem może mówić zbyt wolno, bełkotać, przekręcać słowa albo mieć problem z ich doborem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić