Przez wiele lat po cichu wykańcza stawy i kości. Nie ignoruj tego objawu

0

Używamy go przy każdym ruchu, dlatego jest jednym z najbardziej przeciążonych stawów w ciele człowieka. I chociaż do niedawna problemy z kolanami dotyczyły zwłaszcza osób starszych, to dziś doskwierają osobom w coraz młodszym wieku.

Strzelanie w kolanach
Strzelanie w kolanach (Getty Images)

Sprawdź, o czym może świadczyć strzelanie w kolanach.

Gdy charakterystyczne strzelanie pojawia się podczas wchodzenia po schodach, wstawania czy wykonywania ćwiczeń, a w dodatku odczuwasz przy tym ból, to znak, że uszkodzona może być chrząstka. Zużycie chrząstki pojawia się nie tylko wraz z wiekiem. Może towarzyszyć cukrzycy. Jest to objaw charakterystyczny dla osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia.

Strzelanie w kolanach może też informować o tym, że w naszym organizmie toczy się stan zapalny. Tym najpoważniejszym może być reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba, która powoli, ale systematycznie wyniszcza nasz narząd ruchu. Jej konsekwencją są m.in. zniekształcone kończyny.

Inną przyczyną chrupania w kościach zwyrodnienie stawów kolanowych. Co ciekawe, choroba ta rozwija się o co piątego Europejczyka. Jej główną przyczyną jest zbyt duże obciążenie stawów spowodowane ciężką pracą fizyczną, otyłością czy wyczynowym uprawianiem sportu. Warto wiedzieć, że schorzenia rozwija się także w następstwie chorób tarczycy czy boreliozy. Towarzyszy jej ból, opuchlizna i sztywnienie stawu.

Za strzelanie w kolanach mogą być też odpowiedzialne niedobory spowodowane ubogą w składniki odżywcze dietą. Wysokoprzetworzona żywność czy tłuste pokarmy szkodzą stawom, ponieważ skutecznie ograniczają przyswajanie białek niezbędnych do ich właściwego działania. Nasze stawy możemy wspomóc, spożywając produkty bogate w witaminy D, C, witaminy z grupy B, nienascycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz wapń.

W naszym codziennym menu nie powinno zabraknąć ciemnego ryżu, cytrusów, tłustych ryb, warzyw i roślin strączkowych. Nie możemy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić