Regeneruje wątrobę, chroni przed jej stłuszczeniem. Ten rodzaj jest najzdrowszy

149

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników kawy. Naukowcy z Uniwersytetów w Southampton i Edynburgu udowodnili, że regularne picie tego napoju chroni wątrobę przed niebezpiecznym schorzeniem.

Regeneruje wątrobę, chroni przed jej stłuszczeniem. Ten rodzaj jest najzdrowszy
(Getty Images)

Czy kawa jest zdrowa?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii w ciągu 11 lat przebadali prawie pół miliona osób, wśród których znalazły się takie, które chętnie sięgają po filiżankę kawy każdego dnia. 78 proc. badanych piło kawę z kofeiną lub bez. Z kolei 22 proc. nie piło kawy w ogóle.

W badaniu wzięto pod uwagę nie tylko rodzaj i ilość kawy pitej każdego dnia, ale również występowanie chorób przewlekłych, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Osoby, które wzięły udział w badaniu, były stale monitorowane.

Uczestnicy musieli też przychodzić do placówki medycznej na wizyty, podczas których odpowiadali na pytania dotyczące swojego stylu życia. Przechodzili również badania fizykalne oraz laboratoryjne krwi i moczu.

Choroby wątroby a picie kawy

W trakcie trwania badania przewlekłą chorobę wątroby zdiagnozowano u 3600 uczestników. U 5439 osób rozwinęło się stłuszczenie tego narządu. Wykryto też 184 przypadki raka wątrobowokomórkowego i stwierdzono 301 zgonów.

W opublikowanych badaniach naukowcy wskazują, że u osób pijących regularnie kawę (zwłaszcza 3-4 filiżanki dziennie),* ryzyko śmierci* z powodu przewlekłej choroby wątroby jest niższe o 49 proc. Ryzyko przewlekłej choroby wątroby - o 21 proc., a stłuszczenia wątroby spada o 20 proc.

Badacze podkreślają, że najlepszą ochronę zapewnia kawa mielona, w której znajdziemy wysokie stężenie kafestolu i kahweolu. Znajdziemy je również w kawie rozpuszczalnej, ale w zdecydowanie mniejszych ilościach.

Ile kawy można wypić?

Należy jednak pamiętać, że ilość spożywanej kawy powinna być dostosowana do naszego stanu zdrowia. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o wypijaniu 3-4 filiżanek kawy dziennie, warto skonsultować ją z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić