Skończyłeś 40 lat? Lekarze nie mają dobrych wieści

43

Po 40. roku życia, w naszym organizmie zachodzi wiele zmian. Mogą się wówczas uaktywnić różne procesy chorobotwórcze. Dowiedz się na rozwój jakich chorób, jesteś bardziej narażony po czterdziestce.

Po 40 r.ż. wzrasta ryzyko wielu chorób
Po 40 r.ż. wzrasta ryzyko wielu chorób

Zdrowie po 40-tce. Na jakie choroby jest narażony twój organizm?

Po ukończeniu 40. roku życia na naszym ciele pojawia się coraz więcej zmarszczek i siwych włosów. Poza tym oczy szybciej się męczą i wzrok zaczyna się pogarszać. W tym wieku wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się jaskry i zaćmy. Z kolei osoby od lat borykające się z cukrzycą są bardziej narażone na powikłanie, jakim jest retinopatia. To zaburzenie widzenia spowodowane jest uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce oka.

Lekarze przyznają, że osoby po 40-stce częściej skarżą się na problemy zdrowotne związane z układem krążenia, takie jak nadciśnienie, niewydolność serca czy niedokrwienna choroba serca.

Wraz z upływem lat zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi staje się bardziej niebezpieczne. Wówczas ryzyko miażdżycy naczyń wieńcowych i miażdżycy kończyn dolnych staje się większe. Pamiętajmy, że odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach może w rezultacie doprowadzić do udaru mózgu i zawału serca. Dlatego szczególnie po 40-stce warto regularnie wykonywać badania krwi i dbać o odpowiedni poziom cholesterolu w organizmie.

Po 40-stce nasz organizm jest bardziej narażony na rozwój komórek nowotworowych. Im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego, prostaty, płuc, piersi i skóry.

Po 40. roku życia metabolizm zwalnia, co jest m.in. związane z hormonami produkowanymi przez tarczycę. Jeśli ten organ wytwarza ich za mało, wówczas może dojść do niedoczynności tarczycy.

Im więcej mamy lat, tym łatwiej przybieramy na wadze, co jest spowodowane tym, że maleje tempo przemiany materii. W przypadku kobiet wzrost masy ciała nierzadko jest związana z menopauzą i zmianami hormonalnymi.

Należy pamiętać, że nie tylko od wieku uzależniona jest nasza kondycja zdrowotna. W dużej mierze na stan zdrowia wpływa nasz stylu życia. Niezależnie od tego ile mamy lat powinniśmy nie zapominać o regularnej aktywności fizycznej, trzymać odpowiednią dietę, ograniczyć lub całkiem odstawić alkoholu, papierosy oraz wysokoprzetworzoną i tłustą żywność.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić