Smartfony mogą powodować hemoroidy? Naukowcy ostrzegają

41
Podziel się:

Czy telefon komórkowy może mieć związek z hemoroidami? Pozornie to absurd, jednak według nowych badań, smartfony mogą mieć związek z rozwojem żylaków odbytu.

Smartfony mogą powodować hemoroidy? Naukowcy ostrzegają
(Getty Images)

Znakiem naszych czasów jest fakt, że posiadaczem telefonu komórkowego jest praktycznie każdy. Często towarzyszy nam przez 24 godziny na dobę, nawet w toalecie. Używanie smartfona w miejscu, gdzie załatwiamy potrzeby pierwszego rzędu, przedłuża czas tam spędzony.

Informacja o tym, że smartfony wpływają na rozwój hemoroidów może wydać się śmieszna. Nic bardziej mylnego. Naukowcy nie od dzisiaj ostrzegają, że zbyt długie siedzenie może doprowadzić do żylaków odbytu. Pozycja, która przyjmujemy siedząc w toalecie zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków w dolnej części odbytnicy z powodu nacisku na umiejscowione tam naczynia krwionośne. Na zły stan żył w odbycie może mieć również wpływ zbyt silne wypróżnianie.

Książki i gazety wcale nie są lepsze

Osoby, które zamiast telefonu w toalecie, wybierają książkę lub gazetę, spędzając tam dłuższy czas, również są narażone na to schorzenie. "Toilet Newspaper Syndrome" - tym terminem określa się hemoroidy powstałe w wyniku długich pobytów w toalecie. Według statystyk około 70 proc. osób dorosłych ma problem z hemoroidami Występują one wewnątrz lub na zewnątrz odbytu.

Ważne żeby rozróżnić hemoroidy z innymi chorobami odbytu. Ból, krwawienie i pieczenie odbytu, mogą być objawem choroby jelit, a nawet nowotworu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić