o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Spuchnięty język. O jakich problemach może informować?

2
Podziel się

Język jest gwarantem poczucia smaku, ułatwia spożywanie pokarmów, dzięki niemu możemy także mówić. Gdy puchnie, wszystkie te funkcje są zaburzone. Pojawia się uczucie dyskomfortu, czasem także ból. Co leży u podłoża występowania opuchlizny na języku.

Spuchnięty język. O jakich problemach może informować?
(Getty Images)
bDSQNyrV

Uszkodzenia

Opuchliznę mogą wywoływać uszkodzenia mechaniczne. Język może skaleczyć się od otarcia o zęby, niektórym przytrafiają się skaleczenia z powodu aparatu ortodontycznego lub niewłaściwych plomb. Zdarzają się także uszkodzenia w wyniku ugryzienia lub piercingu.

bDSQNyrX

Pikantne jedzenie

Opuchliznę na języku może spowodować także kwaśne, gorące lub pikantne jedzenie, np. papryczki chilli. Sposobem na pozbycie się opuchlizny w tym przypadku może być przepłukanie jamy ustnej zimnym mlekiem.

Alergia pokarmowa

Wystąpienie opuchlizny na języku na skutek reakcji alergicznej jest dość niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uduszenia. Nierzadko organizm reaguje tak na alergię na jad owadów, orzechy czy owoce. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem albo przyjąć leki antyhistaminowe lub sterydy.

bDSQNysd

Reakcja na leki

Puchnięcie języka może wystąpić także na skutek przyjmowania leków regulujących ciśnienie krwi. Podobne skutki może spowodować także kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz niektóre antybiotyki.

Jeśli po przyjęciu leków zauważymy zmiany na języku, medykamenty należy natychmiast odstawić.

bDSQNyse

Niedobory witamin

Zmiany wielkości języka mogą również być sygnałem świadczącym o niedoborze witaminy B12 oraz kwasu foliowego lub żelaza. Towarzyszą mu w takim przypadku zmęczenie, brak apetytu i apatia. Przed wdrożeniem suplementacji należy wykonać badanie określające poziom tych składników w organizmie.

Refluks, bakterie, wirusy, nowotwory

Cofanie się treści pokarmowej z żołądka daje uczucie pieczenia w przełyku, może także powodować opuchliznę na języku. Podobny efekt mogą również wywoływać bakterie chorobotwórcze, którym towarzyszy także ból.

Na zmiany na języku skarżą się także osoby będące nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego, który w wielu przypadkach prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej.

bDSQNysy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Fyh
3 miesiące temu
Albo skutki uboczne szczepionki na Cow ID 19.
Wojtas
3 miesiące temu
Jakiego nowotworu? Nie ma żadnych nowotworów, są tylko covidy.
Najnowsze komentarze (2)
Wojtas
3 miesiące temu
Jakiego nowotworu? Nie ma żadnych nowotworów, są tylko covidy.
Fyh
3 miesiące temu
Albo skutki uboczne szczepionki na Cow ID 19.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić